Niemcy rozważają wprowadzenie „podatku meczetowego” dla muzułmanów

 

Niemcy rozważają wprowadzenie „podatku meczetowego” dla muzułmanów

 

Pomysł, podobnie jak niemiecki podatek kościelny, miałby na celu uniezależnienie meczetów od zagranicznych darczyńców. Rząd Niemiec i postępowi muzułmańscy przywódcy poparli ten pomysł.

Prawodawcy z wielkiego rządu koalicyjnego Niemiec powiedzieli w środę, że rozważają wprowadzenie „podatku meczetowego” dla niemieckich muzułmanów, podobnie jak podatki kościelne płacone przez niemieckich chrześcijan.

Thorsten Frei, członek Chrześcijańskich Demokratów kanclerz Angeli Merkel (CDU) powiedział dziennikowi Die Welt, że podatek meczetowy jest „ważnym krokiem”, który pozwoliłby „islamowi w Niemczech wyemancypować się z obcych państw”.

W Niemczech podatki kościelne są pobierane od praktykujących katolików i protestantów w celu finansowania działalności kościoła.

Są one gromadzone przez państwo, a następnie przekazywane władzom religijnym.

Pod nieobecność podobnego podatku meczety w Niemczech są uzależnione od darowizn, co budzi obawy o ewentualne finansowanie przez zagraniczne organizacje i rządy, co czasami wywołuje pytania o promocję fundamentalistycznych ideologii. Na przykład wzrasta obawa o wpływ Turecko-Islamskiej Unii na Sprawy Religijne (DITIB), ramię tureckiego rządu z siedzibą w Niemczech.

Według oficjalnych szacunków w Niemczech mieszka od 4,4 do 4,7 miliona muzułmanów, ale są to osoby, których rodziny są muzułmańskie z powodu tradycji, a liczba praktykujących muzułmanów może być znacznie niższa.

Prawodawca z innej niemieckiej partii rządzącej, centrolewicowy socjaldemokraci (SPD), zgodził się, że podatek meczetowy może pomóc islamowi w Niemczech stać się bardziej niezależnym. Szef krajowej polityki SPD Burkhard Lischka zgodził się, że jest to temat „warty dyskusji”.

Założyciel progresywnego meczetu w Berlinie, Seyran Ates, poparł pomysł, pytany przez Die Welt, mówiąc: „w przyszłości wszystko, czego potrzebuje społeczność, może zostać opłacone przez samych członków”.

Kilka krajów europejskich, w tym Austria, Szwecja i Włochy, również używa podatków kościelnych do finansowania instytucji katolickich i protestanckich.

Niestety w Polsce Rzad PIS pobiera kazdemu i daje Rydzykowi nawet jesli nie jestes katolikiem i czesto daje więcej niż dostałby kościół od ludzi przez co VAT i ceny ida do góry.

es / kms (AFP, EPD)

26 grudnia 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*