Niemcy, nowe zmiany dla kierowców od 2017 roku

NIEMCY

Niemcy, warto wiedzieć, nowe zmiany dla kierowców od 2017 roku

Od nowego roku pojawi się wiele zmian odnośnie przepisów i taryf w transporcie drogowym. Podrożeją m.in. opłaty i wzrosną kary za wykroczenia drogowe.

Opłaty za badanie techniczne pojazdu podwyższone przez TÜV, Związek Kontroli Technicznej, będą w zależności od landu wynosiły po nowym roku od 35 do 55 euro.

Oprócz tego podrożeją też opłaty egzaminacyjne na prawo jazdy. Od 2017 roku opłata za egzamin teoretyczny wzrośnie do 11.90, a za egzamin praktyczny do 91,50 euro.

W górę pójdą także mandaty za korzystanie z telefonów komórkowych za kierownicą. Będą one obejmowały również tablety czy e-czytniki. Zabronione też będzie pisanie sms-ów podczas jazdy.

Od 2017 roku właściciele nowych motocykli będą mogli wyjechać na drogi jedynie wtedy gdy ich motocykle będą spełniać nową normę zanieczyszczeń, czyli Euro-4, w porównaniu z poprzednio obowiązującą normą Euro-3, co ma na celu zmniejszenie emisji.

Ponadto maksymalny poziom hałasu dla motocykli nie będzie mógł odtąd przekraczać więcej niż 80 decybeli.

Po nowym roku rowerzyści będą musieli jeździć zgodnie ze sygnalizacją świetlną przeznaczoną dla samochodów.

Do tej pory podlegali specjalnym znakom świetlnym. Niemniej, specjalne sygnały świetlne stosowane na ścieżkach rowerowych wciąż będą dostępne dla ruchu rowerowego.

Wraz z nowym rokiem długie pojazdy, znane również jako „Gigaliner”, czyli „mega ciężarówki”, będą dopuszczone do jazdy tylko na niektórych odcinkach autostrad (około 60 procent długodystansowych sieci tras w Niemczech). Zakaz będzie obowiązywał tylko w Berlinie i Saarze.

Barbara Klaudia Sitko

13 grudnia 2016

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*