Niemcy, idzie kryzys ogromny wzrost cen produktów spożywczych i dóbr

Niemcy, ogromny wzrost cen produktów spożywczych i innych dóbr

 

Ceny produktów spożywczych i innych towarów konsumpcyjnych rosną w Niemczech od kilku miesięcy. W grudniu inflacja wzrosła o 1,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, o czym poinformował w środę Federalny Urząd Statystyczny. Jest to najsilniejszy wzrost od lipca 2013 r., który może być przyczyną droższych towarów.

Co podrożało najbardziej

Ceny żywności wzrosły powyżej średniej, o 0,8 procent droższe niż 2015 były warzywa, owoce i ryby. Ceny ogórków podwoiły się, ale także papryka i pomidory stały się droższe. To właśnie te produkty podrożały najbardziej.

Większość producentów żywności zakłada jednak, że w tym roku ceny sprzedaży tych produktów pozostaną mniej więcej na tym samym poziomie, powiedział Christoph Minhoff, szef niemieckiej Food Industry Association.

Oprócz tego, podrożały również wyroby tytoniowe (3,6 procent), podobnie jak książki i artykuły biurowe (3,0 procent).

 

 

Nawet w przypadku energii elektrycznej konsumenci muszą zapłacić teraz o 0,6 procent więcej.

Różne usługi, takie jak naprawy pojazdów (+2,3 procent) kosztują konsumentów więcej pieniędzy niż w zeszłym roku, podczas gdy ceny ubezpieczenia samochodów również wzrosły o 2,3 proc.

Co potaniało, niestety tylko:

Produkty mleczne są tańsze, z minus 4,4 procent w porównaniu do roku poprzedniego, a także ceny urządzeń elektrycznych, takich jak konsole do gier telewizyjnych nieco spadły.

Podsumowanie:

– idzie kryzys , wydatki państwa na emigrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki plus w roku 2019 Unię Europejską opuści Wielka Brytania co spowoduje spadki sprzedaży produktów firm Niemieckich na wyspy, przypomnijmy Wielka Brytania jest największym odbiorcą produktów Niemieckich . Mniej pieniędzy w firmach Niemieckich to mniej pieniędzy do budżetu Unii jak i na emigrantów . Spadki produkcji to zwolnienia w firmach. Szykuje się kryzys który od 2019 roku będzie się niestety powiększał. 

Z braku pracy Polacy  będą zmuszeni wracać do Polski, a tam brakuje rąk do pracy. To samo będzie dotyczyć Polaków z wysp Brytyjskich ze względu na Brexit i pozwolenia na pracę.

Klaudia S.

2 lutego 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

  1. Bzdura, mieszkam tu od dwóch lat i jakoś zwrostu cen nie zauważyłam….dzisiaj za cala reklamówkę zakupów zapłaciłam 16 euro ;/ Idz sie leczyc a potem sie wez do pisania artykulow.