Niemcy. Duże wzrosty cen warzyw, wysokie ceny utrzymają się kilka miesięcy

Duże wzrosty cen warzyw, wysokie ceny utrzymają się kilka miesięcy  

 

W ostatnim czasie popularne warzywa, takie jak cukinia, brokuły czy sałata znacząco podrożały w niemieckich sklepach, a także innych krajach, które importują te warzywa. Jest to spowodowane zimną falą, jaka nawiedziła basen Morza Śródziemnego.

Mrozy, jakie nawiedziły południowe Włochy oraz ulewne deszcze, które pojawiły się w Hiszpanii sprawiły, że ceny warzyw poszybowały ostro w górę na niemieckim rynku, który importuje je niemal wyłącznie z rejonu basenu Morza Śródziemnego.

„Hiszpania i Włochy są w miesiącach zimowych naszymi najważniejszymi dostawcami”, wyjaśnia ekspert ogrodnictwa AMI Birgit Rogge. Trzy czwarte owoców i prawie dwie trzecie spożywanych warzyw w Niemczech są bowiem stamtąd importowane.

Dla porównania, sałata lodowa kosztowała ostatniej zimy zaledwie 65 centów. Teraz za główkę tej samej sałaty trzeba zapłacić solidne 2 euro, o czy poinformowała niemiecka Spółka Rolna (AMI).

Oprócz tego cena brokułów w supermarketach w Niemczech jest aż trzy razy wyższa niż w 2016 roku, podobnie jak cena cukinii.

W ostatnich tygodniach w południowych Włoszech plantacje warzywne karczochów, brokułów, kalafiorów czy bakłażanów zostały pokryte śniegiem i lodem. Z kolei w Hiszpanii pogoda była zbyt mokra i zimna dla sałaty lodowej.

Tym samym zbiorów tych warzyw jest znacznie mniej niż dotychczas o tej samej porze, w wyniku czego ich ceny w krajach, do których są one eksportowane znacząco wzrosły.

Warto podkreślić, że w Tesco w Wielkiej Brytanii zakup sałaty został już ograniczony do dwóch główek na jeden zakup. „Na razie to rozwiązanie jest mało prawdopodobne w Niemczech”, powiedział prezes Niemieckiego Związku warzyw i owoców. „Niemniej jest ona bardzo droga”, dodał.

AMI szacuje, że wysokie ceny warzyw w Niemczech będą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy, ponieważ ekstremalne warunki pogodowe zniszczyły także młode pędy i uniemożliwiły nowy siew. 

To kolejne złe wiadomości dla Angeli Merker przed wyborami. Podwyżki prądu, jedzenia i emigracją zwiększa niechęć.

Klaudia S.

10 lutego 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*