Niemcy i Chiny podpisały umowy współpracy na rynkach bankowych, finansowych

Niemcy i Chiny podpisały umowy współpracy na rynkach bankowych, finansowych

 

 Niemcy i Chiny podpisały umowy w celu wzmocnienia koordynacji na rynkach bankowych, finansowych i kapitałowych oraz zobowiązały się do dalszego otwartego dostępu do rynku i pogłębienia współpracy w celu poszerzenia więzi gospodarczych.

Porozumienia osiągnięto po dwudniowej wizycie w Pekinie przez niemieckiego ministra finansów Olafa Scholza na rozmowy z wicepremierem Liu He, który jest najlepszym doradcą ekonomicznym prezydenta Xi Jinpinga.

Obie strony potwierdziły, że „wzmocnią koordynację polityki makroekonomicznej i pragmatyczną współpracę w dziedzinie podatków i finansów oraz rozszerzą strategiczną współpracę”, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem po zakończeniu rozmów.

Handel między dwoma narodami złagodniał w obliczu niepewności spowodowanej wojną handlową USA-Chiny, ale obie wykazały gotowość wykazania, że ​​świat pozostaje wielostronny.

Zgodzili się pracować na rzecz poprawy międzynarodowego zarządzania gospodarczego, utrzymania globalnego systemu wielostronnego, zwalczania protekcjonizmu handlowego i wspierania opartego na regułach wielostronnego systemu handlu za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu.

„Ważne jest, że wbrew ostatnim tendencjom, które możemy obserwować w innych krajach, widzimy postęp w naszej współpracy” – powiedział Scholz reporterom przed rozmowami w Diaoyutai State Guest House w chińskiej stolicy.

Berlin podkreśla swoje „bliskie i korzystne” powiązania handlowe z Chinami, drugą co do wielkości gospodarką na świecie w porównaniu do czwartej Niemiec. Chce chronić i wzmacniać wrażliwe niemieckie i europejskie sektory biznesu, ponieważ Chiny dokonują przejęć państwowych w strategicznych branżach za granicą.

„Mamy wiele wspólnych interesów w sprawach finansowych, a następnie musimy połączyć różne perspektywy. Uważam, że jest to bardzo ważne zadanie tego dialogu finansowego ” – powiedział Scholz..

Współpraca niemiecko-chińska przyniosła korzyści ich gospodarkom, powiedzieli Liu i Scholz, dodając, że są zaangażowani w zapewnienie dostępu do rynku otwartego i złagodzenie barier inwestycyjnych w obu krajach. Obie strony uznały potencjał współpracy w sektorze finansowym i są otwarte dla firm finansowych, które pogłębiają współpracę w krajach trzecich, zgodnie z oświadczeniem.

Niemieccy ubezpieczyciele mogą zakładać spółki holdingowe będące w całości własnością w Chinach, których ubezpieczyciele i reasekuratorzy są mile widziani w prowadzeniu reasekuracji w Niemczech.

„Chiny zobowiązują się do dalszego przyznawania traktowania narodowego zagranicznym firmom ubezpieczeniowym i równych szans dla krajowych i zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych” – napisano.

Oba kraje będą również wspierać wysiłki na rzecz znalezienia obszarów współpracy między chińską inicjatywą „Pasa i droga” a strategią UE na rzecz połączenia Europy i Azji, a także planowania europejskiej infrastruktury.

„Bardzo się cieszę, że udało nam się dzisiaj uzgodnić konkretne, bardzo konkretne kroki” – powiedział Scholz. „Muszą istnieć równe szanse, wzajemność jest kluczem”.

Wniosek – masz troche kasy , chcesz otworzyć fabryke – nie rób tego w Polsce, jedz do Chin tam będziesz miał pracownika bardzo taniego a towar i tak przywiozą ci do UE.

Agnieszka W

 

18 stycznia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*