Niemcy będzie więcej emigrantów, reformy migracyjne w UE

Niemcy będzie więcej emigrantów, reformy migracyjne w UE

Berlin obawia się, że planowana reforma Parlamentu Europejskiego w tzw. Rozporządzeniu Dublińskim może spowodować, że o wiele więcej uchodźców przyjedzie do Niemiec.

Rozporządzenie Dublińskie wymaga, aby osoby ubiegające się o azyl rejestrowały się w pierwszym państwie UE, do którego przybywają, i aby państwo to przejęło odpowiedzialność za rozpatrzenie ich wniosku.

Jeśli jednak proponowana reforma zostanie przyjęta, odpowiedzialność może przejść z kraju przyjazdu na kraj UE, w którym mieszkają jacykolwiek krewni wnioskodawcy.

Przy takiej zmianie „Niemcy będą musiały przyjąć znacznie więcej osób ubiegających się o azyl” – czytamy w notatce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, cytowanej przez Der Spiegel. Wszelkie ograniczenia dotyczące uchodźców zostaną „unieważnione” – dodała notatka.

Parlament Europejski przedstawił swoją propozycję reformy Dublińskiej wraz z innymi zmianami w przepisach dotyczących azylu w listopadzie zeszłego roku. Ustawodawstwo musi zostać zatwierdzone przez Radę Europejską, która składa się z przywódców państw członkowskich, aby stać się prawem.

„Całkowicie inna skala”

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szczególnie zaniepokoił fragment wniosku, który stwierdza, że „wystarczy jedynie zwykłe zapewnienie więzi rodzinnej”.

„W rezultacie państwo członkowskie przyjmujące wiele tak zwanych” anchor persons” przejmie odpowiedzialność za dalekosiężne kręgi rodzinne”, czytamy w komunikacie.

„Jeśli każda z ponad 1,4 miliona osób, które ubiegały się o azyl w Niemczech od 2015 roku, staje się kotwicą dla osób przybywających do UE, to mamy do czynienia z (liczbami) w zupełnie innej skali w porównaniu do reintegracji rodzin”, powiedział Ole Schröder, sekretarz parlamentarny w niemieckim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Polityka uchodźców – w szczególności prawo uchodźców do zapewnienia swoim rodzinom bezpieczeństwa – była głównym punktem dyskusji między konserwatywnymi chrześcijańskimi demokratami kanclerz Angeli Merkel (CDU) a socjaldemokratami (SPD).

Proponowane regulacje Parlamentu Europejskiego mogłyby powstrzymać wysiłki CDU i bawarskiej siostrzanej partii CSU w ograniczaniu ponownego zjednoczenia rodziny, w rozmowach koalicyjnych z SPD.

Obecny rząd, który jest także wielką koalicją, zawiesił zjednoczenie rodziny dla uchodźców o „ograniczonym statusie ochrony”. Nowy plan mówi, że będzie to ograniczone do 1000 osób miesięcznie, a liczba osób ubiegających się o azyl w ogóle będzie ograniczona do 180 000 do 220 000 rocznie.

Biorąc pod uwagę niezgodę między państwami członkowskimi UE w zakresie przepisów azylowych, nie jest jasne, czy reforma może ostatecznie przejść. Głównym powodem sporu pozostaje wdrożenie wiążących kwot mających na celu złagodzenie przeciążenia krajów takich jak Grecja i Włochy oraz sprawiedliwa dystrybucja uchodźców w całym bloku w związku z protestami innych członków UE, takich jak Węgry, którzy nie chcą przyjmować osób ubiegających się o azyl, zgodnie z planem wspieranym przez Brukselę.

Katarzyna Cz.

17 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*