Niedobór mieszkań uderza w ponad 850 000 osób w Niemczech

 

Rosnący niedobór mieszkań uderza w ponad 850 000 osób w Niemczech

 

BERLIN (Reuters) – Kryzys mieszkaniowy szerzy się w Niemczech – poinformowało we wtorek federalne stowarzyszenie ds. bezdomności (Homelessness Association), prognozując, że do 2018 r. w schroniskach może żyć 1,2 miliona osób. W raporcie pojawiły się wzmożone obawy dotyczące rosnącego wskaźnika ubóstwa w Niemczech i możliwości integracji 1,1 miliona migrantów, którzy przybyli w ciągu ostatnich dwóch lat, czerpiąc z dobrej reputacji kraju w zakresie zamożności, wydajności i stabilności.

Stowarzyszenie na rzecz bezdomności stwierdziło, że ponad 850 000 osób nie miało własnego zakwaterowania w 2016 r., o 150 procent więcej niż w 2014 r., a połowa z nich to migranci.

W 2016 r. na ulicach mieszkało 52 000 osób, o jedną trzecią więcej niż w 2014 r. – podała grupa w swoim raporcie.

Dodała, że ​​liczba osób mieszkających w schroniskach prawdopodobnie wzrośnie o kolejne 40 procent do 2018 r., przez wzrost czynszów, zmniejszenie dostępności dotowanych mieszkań i rosnącą liczbę uchodźców, którzy otrzymają azyl, a zatem mają prawo do mieszkania.

 

Stowarzyszenie ds. bezdomności stwierdziło, że imigracja była czynnikiem stojącym za rosnącą liczbą niedoborów mieszkań, ale także obwinia to, co nazywa „nieudaną” polityką mieszkaniową.

Prawie 20 procent populacji Niemiec, czyli 16 milionów ludzi, było zagrożonych ubóstwem w 2016 r., jak podał Federalny Urząd Statystyczny w zeszłym tygodniu.

Niemieckie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej broniło swojej działalności w zakresie potrzeb mieszkaniowych uchodźców, zauważając, że znalezienie indywidualnego mieszkania w całym kraju było wyzwaniem. Potencjalni partnerzy w nowej niemieckiej koalicji rządowej pozostają w sprzeczności w temacie limitów migracji.

Katarzyna Cz

12 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*