Niebezpieczny patogen w niemieckich szpitalach, ostrzegają eksperci

Uwaga. Niebezpieczny patogen w niemieckich szpitalach, ostrzegają eksperci

 

Niebezpieczny dla osób zwłaszcza chorych, grzyb Candida auris rozprzestrzenia się już w Niemczech. Lekarze i laboratoria powinni się przygotować, ostrzega ekspert.

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Indiach liczne choroby spowodowane przez ten patogen zostały wykryte w ostatnich miesiącach. Eksperci oczekują wzrostu liczby zachorowań także dla Niemiec.

Candida auris został wykryty osiem lat temu po raz pierwszy, a od tego czasu coraz więcej przypadków jest wykrywanych na całym świecie.

Po jednym przypadku w 2015 roku, Narodowe Centrum dla inwazyjnych zakażeń grzybiczych już zarejestrowało kolejne trzy przypadki zakażenia w tym roku.

Jednakże, zakłada się, że liczba przypadków jest wyższa. Z pewnością istnieją laboratoria, gdzie ten niebezpieczny patogen przedarł się”, powiedział dyrektor Centrum Oliver Kurzai w środę w Würzburgu (Bawaria).

Grzyb stanowi przede wszystkim zagrożenie dla ludzi chorych, podkreślił Kurzai. Przypadki zakażenia były przede wszystkim zauważalne u pacjentów, którzy zarazili się patogenem podczas leczenia szpitalnego.

Wiele laboratoriów diagnostycznych nie jest odpowiednio przygotowanych do zetknięcia się z Candida auris. Nawet personelowi medycznemu patogen tego grzyba nie jest jeszcze wystarczająco znany.

Obecna standardowa procedura dla tego grzyba jest wątpliwa. W najlepszym wypadku, badania pokazują jedynie, że coś jest nie tak”, powiedział lekarz z Uniwersytetu w Würzburgu.

Patogen może zostać zidentyfikowany tylko w laboratorium. Jednak nie ma obowiązku zgłaszania zakażeń Candida auris.

Grzyb ten, który może być odporny na wiele środków przeciwgrzybicznych, może prowadzić do zatrucia krwi i układu moczowego, a także infekować układ krwionośny, moczowy oraz uszy.

Candida auris został wykryty w Azji po raz pierwszy w 2009 roku. Od tamtej pory niezwykle szybko rozprzestrzenił się na całym świecie i już doprowadził do kilku wybuchów infekcji, które mogły prowadzić do zgonu pacjentów.

Wszystko wskazuje zatem na to, iż ryzyko zakażenia niebezpiecznym grzybem Canadida auris, jak i sam fakt pojawienia się w Niemczech tego patogenu może mieć związek z polityką migracyjną.

Basia B

8 września 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*