Najważniejsze informacje o zakazie diesla w Niemczech

Najważniejsze informacje o zakazie diesla w Niemczech

Pięć rzeczy, których nie wiedziałeś o niemieckim zakazie na diesle

Niemiecki Federalny Sąd Administracyjny orzekł we wtorek, że miasta mogą zakazać wjazdu samochodom z silnikiem Diesla, w celu obniżenia zanieczyszczenia powietrza. Werdykt może dotknąć miliony kierowców w Niemczech i mieć znaczące reperkusje dla przemysłu samochodowego w tym kraju.

W czym tkwi problem?

Powietrze w wielu niemieckich miastach jest gorsze niż pozwala na to prawo, przyczyniając się do chorób układu oddechowego i tysięcy zgonów rocznie.

Według danych rządowych każdego roku w kraju umiera przedwcześnie 6000 osób z powodu nadmiernego poziomu szkodliwych tlenków azotu (NOx).

Około 60 procent NOx pochodzi z sektora transportu, w szczególności z pojazdów z dieslem – alternatywy dla benzyny, która jest szczególnie popularna w Europie.

Pomiary pokazują, że próg 40 mikrogramów NOx na metr sześcienny jest regularnie przekraczany w dziesiątkach niemieckich miast, w tym w Monachium, Stuttgarcie i Kolonii.

Czy jest to związane ze skandalem emisji w VolksWagenie?

Nie bezpośrednio.

Uczestnicy kampanii na rzecz ochrony środowiska od lat domagają się działań w sprawie zanieczyszczenia powietrza, ale odkrycie, że producenci samochodów oszukują testy emisji diesla, podsyciło debatę polityczną w Niemczech.

Diesel, uważany kiedyś za „czystsze” paliwo, ponieważ emituje mniej gazów cieplarnianych, jest obecnie badany przez ekologów, agencje rządowe, media i sądy.

Kto rozpoczął całą akcję?

Grupa Akcja Środowiskowa Niemiec, znana pod akronimem DUH, od lat składała skargi prawne przeciwko miastom, starając się o narzucenie na nie środków w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Urzędnicy odwołali się od orzeczeń sądu okręgowego w Lipsku, argumentując, że musi istnieć ogólnokrajowy standard postępowania w przypadku zanieczyszczenia powietrza.

Co stało się we wtorek?

Sąd w Lipsku odrzucił apelację, co oznacza, że ​​miasta są w stanie nałożyć zakaz na diesle. Miasta miałyby kilka miesięcy na dostosowanie swoich planów dotyczących czystego powietrza. Niektóre mogą zdecydować się na zakazanie poruszania się samochodów z dieslem tylko po niektórych drogach, gdy poziom zanieczyszczenia jest szczególnie wysoki.

Tymczasem werdykt może uderzyć w sprzedaż samochodów z silnikiem diesla i wartość używanych modeli, które zostały już dotknięte skandalem związanym z oszustwami w VW.

Pod naciskiem Komisji Europejskiej, by podjąć działania w sprawie zanieczyszczenia powietrza, rząd niemiecki zaproponował kilka innych rozwiązań. Należą do nich bezpłatne publiczne środki transportu i modernizacje starych pojazdów w celu ograniczenia ich emisji. Obie opcje kosztowałyby miliardy euro i nie jest jasne, kto pokryłby koszty – podatnicy, właściciele samochodów czy przemysł samochodowy.

Jak wiele samochodów branych jest pod uwagę?

Według oficjalnych danych w Niemczech zarejestrowanych jest ponad 15 milionów samochodów z silnikiem Diesla. Około 6 milionów z nich spełnia normę emisji Euro 6, która prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem prowadzenia pojazdów, więc 9 milionów samochodów z silnikiem Diesla miałoby zakaz jazdy.

Dodatkowo jest kilka milionów ciężarówek, autobusów i innych pojazdów o dużej ładowności z Dieslem, które mogą zostać dotknięte zakazem. Urzędnicy miejscy są szczególnie zaniepokojeni wpływem na autobusy i handlowców, którzy mogą uzyskać specjalne zwolnienia pozwalające im prowadzić pojazdy z silnikami Diesla, nawet jeśli obowiązuje zakaz.

Wniosek: 9 milionów samochodów sprzedadzą w Polsce po niższej cene.

Katarzyna Cz.

7 marca 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*