Wszystko, co musisz wiedzieć o wizycie u lekarza w Niemczech

Wszystko, co musisz wiedzieć o wizycie u lekarza w Niemczech

 

Prędzej czy później każdy emigrant w Niemczech będzie musiał umówić się na wizytę u lekarza. Może to być szczególnie trudne, jeśli nie jesteś dobrze zaznajomiony z językiem niemieckim lub jak działa unikalny system niemiecki.

Podczas gdy w wielu krajach pacjenci muszą najpierw skontaktować się z lekarzem ogólnym, zanim zostaną skierowani do specjalisty, często można udać się bezpośrednio do specjalisty w Niemczech. Jednak w niektórych przypadkach, takich jak uzyskanie skanu MRI, wymagane jest skierowanie (zwane Überweisung) od innego lekarza.

Niemcy nadal mają rozbudowany system lekarzy ogólnych lub Allgemeinärzte lub Hausärzte. Są idealne do ogólnych badań kontrolnych lub chorób ogólnych, takich jak grypa. Lekarze ci mogą pisać chore notatki dla swoich pracodawców, jeśli stwierdzą, że nieobecność w pracy powinna trwać dłużej niż dwa lub trzy dni.

Pierwsze kroki

Poinformuj lekarza, czy jesteś privatversichtert (prywatnie ubezpieczony) lub część Krankenkasse, takich jak TK. Lekarze nie powinni dawać preferencji, choć mówi się, że niektóre praktyki mogą być bardziej skłonne do przyjmowania pacjentów prywatnych szybciej, ponieważ mogą zostać poproszeni o spłatę do góry, dopóki ich ubezpieczenie nie zwróci ich.

Nie czujesz się dobrze rano i musisz iść do lekarza?

Większość lekarzy ogólnych pozwoli ci przyjść rano (zwykle około 8 rano), aby poczekać, aż cię zobaczą – z zastrzeżeniem, że możesz na chwilę poczekać.Większość lekarzy, zarówno lekarzy ogólnych, jak i specjalistów (zwanych Fachärzte) zazwyczaj oferuje Sprechstunden, gdzie można po prostu wpaść w ciągu dwóch lub trzech godzin. W tych czasach jest to również „kto pierwszy, ten lepszy”

Aby znaleźć lekarza i zarezerwować wizytę w Internecie, istnieje wiele stron internetowych, takich jak Artztermine, Doctena i Doctolib. Te dwa ostatnie mają również przydatne aplikacje, które pozwalają pacjentom znaleźć pole, rodzaj lekarza i następny dostępny termin.

Możesz także po prostu przejść do lokalnych żółtych stron (Gelbe Seiten), katalogu wszelkiego rodzaju firm internetowych drukowanych i internetowych, w kategorii Ęrzte. Aby przeczytać opinie lekarzy przed ich wyborem, można przejść do stron internetowych, takich jak DocInsider i Jameda.de, prawdopodobnie największa baza danych w Niemczech dla ocen i rankingów.

Pamiętaj jednak, że najbardziej popularni lekarze mogą długo czekać, a często możesz znaleźć usługę (i wygodę), której potrzebujesz w swoim gabinecie lekarskim.

 

Dostępne czasy

Biura lekarskie często mają standardowe godziny pracy. Wiele jednak będzie całkowicie zamkniętych jedno popołudnie w tygodniu (zwykle w środę), a czasami pozostanie otwarte nieco poza godzinami pracy (na przykład do godziny 19), jeden dzień w tygodniu, często w czwartek.

Intensywna opieka

Jeśli nie czujesz się dobrze w nocy lub w weekend, są również lekarze, którzy wykonują połączenia domowe, przyjmując pacjentów zarówno publicznych, jak i prywatnych. Ostrzegamy jednak, że będziesz musiał zapłacić rachunek w wysokości ponad 100 euro, a (to są Niemcy) tylko gotówką.

Jeśli znajdujesz się w sytuacji awaryjnej, możesz zadzwonić na numer 112 – który wielu Amerykanów może uznać za odpowiednik numeru 911. Do najbliższego szpitala (Klinik i Krankenhaus) dotrze ambulans, który zabierze cię do pogotowia ratunkowego (Notaufnahme). Możesz też po prostu pokazać się w najbliższym szpitalu, ale jeśli nie jest to poważna sprawa, być może będziesz musiał poczekać ponad kilka godzin, aby go zobaczyć.

Możesz także znaleźć sekcję o nazwie Ęrztlicher Notdienst lub Ęrztlicher Bereitschaftsdienst (kalendarz alarmowy) online lub w lokalnej gazecie. Wymienia wszystkich lekarzy w stanie gotowości do służby w nagłych wypadkach, numery infolinii alarmowych i apteki z obsługą 24/7.

Czego można się spodziewać, gdy u lekarza

Po przybyciu na wizytę po raz pierwszy, należy uzyskać formularz do wypełnienia ogólnych informacji o sobie i swoim zdrowiu. Nawet jeśli masz ustawiony czas spotkania, istnieje duża szansa, że ​​możesz czekać na godzinę po zaplanowanym spotkaniu w poczekalni.

 

 

Nie trzeba wspominać, że podczas wizyty u lekarza powinieneś trzymać się formularza Sie.

Po zakończeniu spotkania oczekuj od recepcjonisty na dodatkowe spotkania, recepty i – jeśli masz prywatne ubezpieczenie – na opłacenie rachunku, zanim otrzymasz zwrot ubezpieczenia. Niektóre praktyki pozwalają jednak wysłać rachunek bezpośrednio do Ciebie, aby zapłacić później.

Kilka uwag o ostrożności

Łatwo jest sfrustrować próbując umówić się na wizytę, zwłaszcza gdy dzwonisz do biura lekarza, aby umówić się na spotkanie, a telefon dzwoni i dzwoni (i dzwoni). Lub po prostu otrzymujesz pocztę głosową, a wiadomość, którą zostawiasz, wydaje się niezauważona.

Podczas gdy niektóre praktyki szybko odzyskają dostęp, zauważyłem, że poczta e-mail jest bardziej skuteczna. Zwłaszcza jeśli nie masz pewności co do języka niemieckiego, umożliwi to sprawdzenie Twojego adresu e-mail lub napisanie go po angielsku.

Jeśli spóźnisz się na spotkanie, zawsze dzwoń, aby poinformować o tym lekarza – pamiętaj jednak, że jeśli zostaniesz spóźniony (na jedno spotkanie z lekarzem było to uważane po 5 minutach), możesz zostać poproszony o anulowanie wizyty. spotkanie i zmiana terminu.

Również spotkania mogą być szybkie – nie więcej niż 15 minut – więc nie zdziw się, jeśli twoje wyjaśnienie zostanie przerwane, zanim zostanie wprowadzony następny pacjent. Zazwyczaj jednak okazało się, że lekarze w Niemczech są dość hilfsbereit (pomocni ), szybko odpowiadając na powód wizyty i planując kolejne spotkania i wypełniając recepty, jeśli to konieczne.

Agnieszka W

5 grudnia 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*