Nie musisz pomalować mieszkania przed wyprowadzką.

Sąd Najwyższy postanowił,że wynajmujący nie muszą pomalować mieszkania przed wyprowadzką.

 

Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) wzmocnił prawa lokatorów do pozostawienia napraw remontowych właścicielowi.

Dzierżawca mieszkający w Celle w Dolnej Saksonii odmówił pomalowania wynajętego mieszkania, gdy już się wyprowadził, mimo że porozumiał się z poprzednim najemcą, by wyremontować nieruchomość w zamian za część starych mebli.

Gospodyni, uznając, że jego remonty są niewystarczające, zażądała od niego odszkodowania w wysokości 800 euro, aby pomalować mieszkanie. Ponieważ mieszkanie było niewyremontowane, gdy się wprowadził, najwyżsi sędziowie cywilni orzekli wyrok w środę na korzyść najemcy.

Zgodnie z przełomową decyzją z 2015 r. lokatorzy nie muszą dokonywać żadnych napraw w niewyremontowanym mieszkaniu. BGH uchwalił tę ustawę z założeniem, że byłoby nieuczciwe dla najemców pozostawienie nieruchomości w lepszym stanie niż wtedy, gdy je wynajeli.

W 2015 r. Sąd wydał wyrok na tę niezwykłą sprawę z Dolnej Saksonii. Orzekł, że umowa między obecnym a poprzednim najemcą była nieskuteczna i że poprzedni najemca nie jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania.

W związku z tym, jeśli chodzi o wynajem nieruchomości niewyremontowanych, najemcy nie muszą przestrzegać klauzul dotyczących odnowienia w umowie najmu. Mogą po prostu zignorować klauzule w umowie, które zobowiązują ich do np. malowania ścian, wybielania sufitów i odnawiania łazienki i kuchni co trzy lata.

Najemcy, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji jak najemca mieszkający w Dolnej Saksonii i już odnowili swoje mieszkanie pomimo nieskutecznych klauzul, mogą dochodzić odszkodowania. Właściciel musi zaoferować rozsądną rekompensatę za czas pracy lokatora poświęconej na remont i zwrot kosztów materiałów.

Podczas gdy najemcy, którzy wprowadzają się do nieodnowionego mieszkania, nie są zobowiązani do wprowadzania kosmetycznych ulepszeń, nie mogą po prostu spakować swoich pudełek i wyjść. Muszą odnieść się do oznak zużycia, pozostawiając nieruchomość w takim samym stanie, w jakim ją znaleźli.

Najemcy są również zobowiązani do usunięcia wszelkich urządzeń, które dodali do nieruchomości, od półek łazienkowych po podłogi laminowane, ale mogą też dojść do porozumienia z właścicielem.

Katarzyna W.

 

7 września 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*