Morderstwo 14 latki, skazany 15-letni chłopiec Berlin

Morderstwo 14 latki, skazany 15-letni chłopiec Berlin

 

Rok temu zamordowano niemieckiego nastolatka, a jej śmierć szybko stała się punktem zbornym dla uczuć anty-obcokrajowców. Plotki krążyły w Internecie, że została zamordowana przez muzułmańskiego imigranta. Ale prawda o tym, co się wydarzyło, bardzo różniła się od dzikich spekulacji.

Karin Gross mieszka we wschodnim Berlinie. W dniu 7 marca 2018 r. Otrzymała telefon od swojej 14-letniej córki Keiry.

„Powiedziała mi:” OK, mamusia w domu, daj mi dzwonek, kiedy wrócisz „. Kiedy skończyłem pracę, wsiadłem do samochodu i zadzwoniłem do niej, ale ona nie odpowiedziała.

Karin znów zadzwoniła i znowu. Nikt nie podniósł. Wysłała wiadomość WhatsApp, ale nie doszła do skutku. Przyjęła, że ​​sieć nie działa, albo że jej córka wyłączyła telefon, żeby się zdrzemnąć.

Karin pojechała do domu. Kiedy weszła do mieszkania, zobaczyła, że ​​drzwi do salonu były zamknięte.

 

„To było niezwykłe” – mówi Karin. „Przeszukałem mieszkanie dla mojej córki, poszedłem do jej sypialni, tam jej nie było”.

Weszła do salonu. „Widziałem ją siedzącą przed kanapą, zakneblowaną szalem pełnym krwi”.

Keira została zadźgana ponad 20 razy.

Karin mówi o najbardziej traumatycznym doświadczeniu, jakie można sobie wyobrazić, z zadziwiającą klarownością. Jest zdeterminowana, aby ludzie zrozumieli, jak straciła swoją córkę.

„Chcę, żeby wszyscy pamiętali, co się z nią stało”, mówi mi.

Keira była popularną, charyzmatyczną dziewczyną, a już w Berlinie była 14-letnią gwiazdorką jazdy na łyżwach. Karin była samotną matką, a Keira jej jedynym dzieckiem.

Podczas gdy dochodzenie policyjne trwało, w Internecie odbywał się zupełnie inny proces. Śmierć Keiry została szybko wykorzystana przez aktywistów wrogo nastawionych do imigrantów.

„Zajęło nam to tylko kilka godzin od postronnych aktorów z hashtagiem” Keira „na Twitterze i Facebooku”, mówi Oliver Saal, naukowiec z Amadeu Antonio Foundation, organizacji anty-ekstremistycznej. „Pojawiły się posty o sprawie sugerujące, że imigranci popełnili tę zbrodnię.

„Sprawca nadal był nieznany i wiedzieli o tym, ale ponieważ Keira został zamordowany nożem (zakładali), że to nie był Niemiec, który to zrobił.

„Prawicowi aktorzy twierdzili, że żaden Niemiec nie może zrobić czegoś takiego”.

Obawy o masową imigrację napędzają sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która weszła do niemieckiego parlamentu jako trzecia co do wielkości partia we wrześniu 2017 roku.

Śmierć Keiry nastąpiła po dwóch innych szeroko dyskutowanych morderstwach w Niemczech: Maria Ladenburger, student zamordowany w 2016 r. Przez uchodźcę, który twierdził, że jest z Afganistanu; i 15-letnia dziewczynka znana jako Mia V, zabita przez jej afgańskiego byłego chłopaka w mieście Kandel w 2017 roku.

Od 2015 roku odnotowuje się wzrost przestępczości popełnianej przez migrantów w Niemczech. Niektórzy badacze przypisują to wysokiemu odsetkowi uchodźców, którzy są młodzi i mężczyźni. Młodzi mężczyźni popełniają więcej przestępstw niż jakakolwiek inna grupa demograficzna.

Cztery dni po morderstwie Keiry policja ogłosiła, że ​​aresztowała 15-letniego chłopca. Kiedy policja przekazała Karin nazwisko podejrzanego, była zszokowana.

„Nie znałem go osobiście, ale wiele o nim słyszałem”, mówi. „Keira miała w swoim pokoju zdjęcia, była trochę zakochana w nim, ale nie byli razem, zawsze mówiła o nim, jakby był jej bratem”.

Początkowo ani pochodzenie etniczne ani religijne chłopca nie zostały ujawnione publicznie. Pomimo tego, że jest to normalna procedura policyjna, posty krytykujące władze wybuchły w mediach społecznościowych.

Przedstawiciel państwa AfD w Berlinie napisał na Twitterze pytanie, dlaczego „pochodzenie” sprawcy nie zostało upublicznione. Redaktor naczelny Bild, najpopularniejszego tabloidu w Niemczech, wezwał do ujawnienia „regularnych informacji” o sprawcy.

Sugestia, że ​​ważne informacje były ukrywane przed opinią publiczną, narodziła się opowieść, że „establishment” ukrywał dowody fali przestępstw migracyjnych.

Chłopiec, którego aresztowano, nie był ani uchodźcą, ani muzułmaninem, jak twierdził Bachmann.Był białym, urodzonym w kościele, urodzonym w Niemczech nastolatkiem, który dzięki młodości otrzymał legalny pseudonim „Hannes”.

„Kiedy został aresztowany, opowiedział policji (szczególną) historię” – mówi Weber. „Powiedział, że córka mojego klienta chciała popełnić samobójstwo i że błagała, by zrobił to dla niej.”

Jednak zachowanie Keiry z przyjaciółmi i rodziną w czasach przed jej śmiercią nie sugerowało, że planowała zabić się. Jej kalendarz był wypełniony planami, które przygotowała na nadchodzące miesiące.Kiedy dochodzenie przebiegało, zaczął się pojawiać inny obraz, który wskazywał na większy stopień premedytacji w działaniach Hannesa niż po raz pierwszy przyznał.

Hannes przywiózł ze sobą plecak do domu Keiry. Zawierała zmianę ubioru, rękawiczek i maski. Niektórzy z jego szkolnych kolegów powiedzieli policji, że w dniach przed zbrodnią Hannes mówił szczegółowo o tym, co zamierza zrobić. Faktem jest, że nawet jeden z nich zadzwonił kilka minut po morderstwie, aby potwierdzić, że przeszedł z nim.

Psychiatra wyznaczony przez sąd stwierdził, że nic nie wskazuje na to, że Hannes cierpiał na zaburzenie osobowości lub chorobę psychiczną.

„W końcu – mówi Roland Weber – wszyscy – nie tylko sędzia, ale także mój klient  są pewni, że zrobił to dla zabawy, aby zobaczyć, jak to jest, gdy ktoś umiera.”

Hannes został skazany za morderstwo i skazany na dziewięć lat więzienia dla nieletnich.

Agnieszka W

 

 

10 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*