Mniejszy podatek dla ludzi o 5.5 % w Niemczech

Mniejszy podatek dla ludzi o 5.5 % w Niemczech

 

Niemiecki rząd dąży do zniesienia „podatku solidarnościowego” który był dla wschodnich Niemiec.

Niemcy planują drastycznie obniżyć swój historyczny podatek a ten ruch będzie oznaczał znaczną obniżkę podatku dochodowego dla klas średnich.

Minister finansów Olaf Scholz przedstawił w piątek projekt ustawy do zatwierdzenia innym ministerstwom rządowym, dzięki czemu 90% podatników zostanie całkowicie zwolnionych z podatku solidarnościowego. Dodatkowy podatek, powszechnie znany jako „Soli”, wynosi 5,5% podatku dochodowego i podatku dochodowego od osób prawnych.

Podatek, który przyniósł państwu 18,9 mld EUR (21,2 mld USD) w 2018 roku został wprowadzony po raz pierwszy w 1991 r., Aby pomóc w pokryciu kosztów zjednoczenia i inwestycji w infrastrukturę w byłych Niemczech Wschodnich. Pierwotnie miał to być środek tymczasowy, ale został na stałe w 1995 r.

Niemiecki rząd federalny uzgodnił także „Pakt Solidarności” z rządami landów w 2001 roku który ma na celu wsparcie finansowe krajów wschodnich Niemiec i doprowadzenie ich do parytetu gospodarczego z byłym Zachodem.

 

Pakt wygasa z końcem tego roku, a prezes niemieckiego trybunału konstytucyjnego Hans-Jürgen Papier stwierdził w maju, że do tego czasu Soli powinno zostać zniesione. Twierdził, że podatek byłby faktycznie niekonstytucyjny, gdyby nie istniał pakt stanowiący ramy dla wydawania pieniędzy na Wschodzie.

Od 2012 r. Rząd zbiera więcej pieniędzy od „Soli”, niż wydaje na wschodnie stany.

Dwie partie rządowe, Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna kanclerz Angeli Merkel (CDU) i Partia Socjaldemokratyczna Scholza (SPD), zgodziły się na obniżenie podatku w zeszłorocznej umowie koalicyjnej. Ale CDU dąży do całkowitego zniesienia, co zmniejszyłoby również obciążenie podatkowe dla górnej grupy dochodów i korporacji.

Według obliczeń przeprowadzonych w czerwcu przez dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung osoby o średnich dochodach mogłyby zaoszczędzić nawet 900 euro rocznie, gdyby Soli zostały zniesione. W rzeczywistości plan Scholza oznacza, że ​​każdy, kto zapłaci podatek dochodowy w wysokości do 33 912 EUR, nie będzie musiał wcale płacić Soli.

 

Wyrażenie „pierwszy krok” pojawia się również w umowie koalicyjnej, chociaż SPD najwyraźniej niechętnie idzie dalej i całkowicie pozbywa się podatku.

Wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej SPD Achim Post nalegał, aby jego partia pozostała przeciw pozbyciu się Soli. „Chcemy krok po kroku osiągnąć większą równość podatków, ale z pewnością nie chcemy rozdawać prezentów podatkowych w wysokości miliarda euro” – powiedział. „Potrzebujemy pieniędzy na inwestycje w edukację i ochronę klimatu”.

Sekretarz Generalny CDU Paul Ziemiak powiedział, że spodziewa się, że rząd zatwierdzi projekt ustawy Scholza w tym miesiącu, „aby ludzie przestali płacić podatek”.

Agnieszka W

 

13 sierpnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*