Minimum w budowlance 15,05 euro na godzine. Zmiany w Niemczech od marca.

Zmiany w Niemczech od marca. Minimum w budowlance 15,05 euro na godzine

 

1 marca jest ważną datą dla matek z dziećmi urodzonymi przed rokiem 1992. Zostanie im przydzielona połowa punktu emerytalnego na dziecko, czyli 2,5 zamiast dwóch poprzednich punktów.

Przeliczone na wartości pieniężne: w przypadku każdego dziecka urodzonego przed 1992 r. Matki na zachodzie Niemiec otrzymują 16,02 EUR miesięcznie, a na Wschodzie 15,35 EUR więcej.

Wzrost emerytury macierzyńskiej jest częścią pakietu emerytalnego rządu federalnego wartego miliardy – a także najdroższego. Będzie kosztować rząd 3,8 miliarda euro rocznie.

Zakaz cięca żywopłotow

Od 1 marca do 30 września zabronione jest cięcie żywopłotów zgodnie z federalną ustawą o ochronie przyrody. W tym okresie nie dopuszcza się dużych cięć na „żywopłoty, żyjące ogrodzenia, krzewy i inne rośliny drzewiaste”, stanowi prawo. Dozwolone jest jedynie „delikatne przycinanie”, a większe prace mogą być rozpoczynane dopiero od początku października. Celem tego prawa jest ochrona zwierząt i ptaków, które wiosną i latem nazywane są tymi zielonymi przestrzeniami.

 

Wzrost zarobków w budowlance

Od 1 marca pracownicy budownictwa otrzymają więcej pieniędzy.

Związek IG Bau i dwa stowarzyszenia pracodawców z branży budowlanej doszły do ​​porozumienia, a teraz z tej zmiany skorzysta 5 milionów pracowników.

W zachodnich Niemczech wykwalifikowani pracownicy otrzymają 15,20 € zamiast 14,95 euro. Z kolei we wschodnich Niemczech otrzymają tylko 12,20 €.

Ze względu na bliskość zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie osiągnięto kompromis w przypadku Berlina: w tym przypadku płaca minimalna dla wykwalifikowanych pracowników wzrośnie z 14,80 EUR do 15,05 EUR.

Niewykwalifikowani pracownicy otrzymają także więcej pieniędzy od 1 marca: 11,75 € zamiast 12,20 €.

 

 

Nowa tablica rejestracyjna dla motorowerów

Ponieważ tablica rejestracyjna motorowerów jest ważna tylko przez jeden rok, a data wygaśnięcia przypada na koniec lutego, nowa tablica rejestracyjna będzie wymagana od 1 marca 2019 r. Dotyczy to również segwayów, quadów, minicarów, s-pedeleków i e-rowery.

W tym roku kolor tabliczki z numerem ubezpieczenia zmieni się z niebieskiego na zielony. Stara tablica z numerem ubezpieczenia nie musi być anulowana osobno.

 

Katarzyna W

 

2 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*