Minimalna płaca ma wzrosnąć do 9,19 euro w 2019 roku w Niemczech

Minimalna płaca ma wzrosnąć do 9,19 euro w 2019 roku w Niemczech

 

Federalna minimalna płaca robocza (Mindestlohn) ma wzrosnąć do 9,19 euro pierwszego stycznia,.

Podczas gdy stawka godzinowa ma ponownie wzrosnąć do 9,35 euro w 2020 r., związki twierdzą, że jest ona zbyt niska, aby ludzie mogli żyć.
Wprowadzone w 2014 r. wynagrodzenie minimalne, początkowo ustalone na 8,50 €, było zwiastowane jako przykład zdolności koalicji rządzącej Niemiec do efektywnej współpracy.

Chociaż początkowo sprzeciwiały się niektóre izby handlowe jako potencjalnie szkodliwe dla silnej gospodarki kraju, cztery lata później wystąpiło niewiele negatywnych skutków.

 

Związki zawodowe, początkowo przyjmując ustawę o wynagrodzeniu, twierdzą, że obecne minimum jest zbyt niskie, by mogło żyć dla wielu w całym kraju.

 

Dyrektor generalny Verdi Union, Frank Bsirske, powiedział DPA: „W 2020 r. płaca minimalna powinna zostać podniesiona ponownie, ponieważ jest po prostu zbyt niska, by żyć”.

Reiner Hoffmann z Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych powiedział DPA, że dąży do podwyższenia płac do 12 EURO jako minimum

„Minimalna płaca musi wzrosnąć w perspektywie średnioterminowej i być odporna na ubóstwo”, powiedział Hoffmann. „W ustawie istnieje mechanizm umożliwiający podniesienie wynagrodzenia do 12 EUR za pomocą jednorazowej korekty.” Minister finansów Olaf Scholz poparł pomysł, wzywając do podwyżki płacy minimalnej do 12 euro jako sposobu rozliczania kosztów utrzymania w całym kraju.

 

 

Agnieszka W

 

29 grudnia 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*