Merkel,Niemcy będą odgrywać większą rolę na świecie w 2019 roku

Merkel,Niemcy będą odgrywać większą rolę na świecie w 2019 roku

 

Niemcy wezmą aktywniejszą rolę na arenie światowej, by promować swoje wartości i przekonania w 2019 roku, powiedziała Angela Merkel.

W swoim telewizyjnym wystąpieniu w Nowym Roku pani Merkel ostrzegła, że ​​lekcje dwóch wojen światowych zostają zapomniane, a duch współpracy międzynarodowej znajduje się pod rosnącą presją.

„Będziemy radzić sobie z wyzwaniami naszych czasów, jeśli będziemy trzymać się razem i współpracować z innymi ponad granicami”, powiedziała, nazywając trzy największe problemy, przed którymi stoi świat w 2019 roku, jako zmiany klimatyczne, migracje i międzynarodowy terroryzm.

„W naszym własnym interesie leży rozwiązanie tych problemów i możemy zrobić to najlepiej, gdy uwzględnimy interesy innych.

„Oto lekcja dwóch wojen światowych ubiegłego wieku. Ale przekonanie to nie jest już wspólne dla wszystkich, a zapewnienie międzynarodowej współpracy jest pod presją.

„W takim momencie musimy walczyć o nasze przekonania, zająć się nimi i walczyć o nich jeszcze raz. Musimy wziąć na siebie większą odpowiedzialność w naszym własnym interesie, „

Chociaż pani Merkel nie wymieniła nazwiska Donalda Trumpa, nie ukrywała w ciągu ostatniego roku swojego rosnącego zaniepokojenia jednostronnym podejściem prezydenta USA do stosunków międzynarodowych.

„Będziemy nadal zwiększać naszą pomoc humanitarną i rozwojową, ale zwiększymy również nasze wydatki na obronę” – powiedziała. Wszyscy europejscy członkowie NATO znaleźli się pod presją ze strony prezydenta Trumpa, by zwiększyć swoje budżety na obronę, a on wielokrotnie wskazywał Niemcy.

Pani Merkel również wykorzystała swój adres, by zadeklarować dobre stosunki z Wielką Brytanią po Brexicie, mówiąc: „Chcemy utrzymać bliskie partnerstwo z Wielką Brytanią, mimo że opuszczają UE”.

Był to burzliwy rok dla pani Merkel i przyznała, że ​​wielu Niemców jest niezadowolonych z koalicyjnego rządu. „Zajęło nam dużo czasu, aby utworzyć rząd, a kiedy to zrobiliśmy, było dużo wewnętrznych sporów”, powiedziała.

Zobowiązała się trzymać swojej decyzji o ustąpieniu z funkcji kanclerza pod koniec obecnej kadencji i nie ubiegać się o reelekcję. „Demokracja rozwija się, a my wszyscy mamy swój czas” – powiedziała.

Ostrzegała jednak także przed rosnącymi podziałami w społeczeństwie niemieckim. „Coraz częściej charakter naszego społeczeństwa, nasze wartości otwartości, tolerancji i szacunku są kwestionowane” – powiedziała.

„Te wartości sprawiły, że nasz kraj jest silny. Wszyscy musimy pracować razem dla nich, nawet jeśli jest to niewygodne i wyczerpujące.

Agnieszka W

1 stycznia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*