Landy wzywają do wyższych mandatów dla kierowców

Landy wzywają do wyższych mandatów dla kierowców

 

Landy niemieckie wzywają do wyższych mandatów dla nieostrożnych kierowców i kierowców parkujących nieprawidłowo.

Tacy kierowcy muszą zostać „odpowiednio ukarani”, aby stworzyć „niezbędny efekt odstraszający”, zgodnie z projektem rezolucji na dwudniowej konferencji ministrów transportu w czwartek w Norymberdze. W dokumencie roboczym nie określono konkretnych grzywien.

Ministrowie chcą dopilnować, aby nakładano wyższe grzywny nie tylko na niebezpieczne wykroczenia drogowe, ale także na łamiących przepisy parkingowe. Tacy kierowcy stwarzają też ryzyko, ponieważ często blokują ścieżki rowerowe, skrzyżowania lub awaryjne miejsca parkingowe.

Propozycja jest wspierana przez wszystkie landy niemieckie, zgodnie z informacjami uzyskanymi przez niemiecką agencję prasową DPA. Krajowe związki policyjne od dawna opowiadały się za zwiększeniem wysokości mandatów, z opłatą opartą na poziomie niebezpieczeństwa zachowania kierowcy.

Policja ustanowiła wcześniej nieujawnione punkty kontrolne na terenie Niemiec w środę, a niektóre landy łapią tysiące piratów drogowych w ciągu dnia.

Minister transportu Andreas Scheuer (CSU) wezwał również do poprawy bezpieczeństwa ciężarówek w celu zmniejszenia liczby śmiertelnych wypadków.

Nowe samochody ciężarowe w UE muszą już mieć awaryjne układy hamulcowe, ale kierowca może je wyłączyć. W porozumieniu koalicyjnym Chrześcijańscy Demokraci i Socjaldemokraci zgodzili się wprowadzić obowiązkowe „nie możliwe do wyłączenia” systemy hamowania awaryjnego.

Obie strony wezwały również do obowiązkowych „turn-off assistants”, które mają zrekompensować zdradzieckie martwe punkty w ciężarówkach i autobusach. Systemy mogą emitować sygnały ostrzegawcze lub hamować automatycznie po wykryciu na drodze pieszego lub rowerzysty.

W najbliższą środę kwestia ta zostanie omówiona w Bundestagu (niemieckim parlamencie).

Katarzyna W

 

21 kwietnia 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*