Koniec ery ostatniej kopalni węgla w Niemczech

Koniec ery ostatniej kopalni węgla w Niemczech

 

Niemcy zamkną ostatnią czarną kopalnię węgla w piątek

Chociaż koniec kopalni Prosper-Haniel w pobliżu zachodniego miasta Bottrop przychodzi, ponieważ zanieczyszczający węgiel jest coraz częściej badany, to tańszy węgiel kamienny z zagranicy, a nie problemy środowiskowe, zadecydowały o zamknieciu.

Po ponownym powitaniu się nawzajem tradycyjnym wezwaniem górników do „Glück Auf!”, Skrótem informującym o powodzeniu otwierania nowego życia, robotnicy przywożą symboliczną ostatnią porcję węgla kamiennego .

„Teraz jest ciężki smutek, że wszystko niedługo się skończy”, powiedział 47-letni górnik Thomas Echtermeyer w gazecie Bild, ubrany w zakurzony, biały, ogólnie żółty kapelusz.

 

 

Pochodzące z XIX wieku kopalnie, zakłady i huty, które niegdyś pokrywały dolinę Ruhry w zachodnim landzie Nadrenia Północna-Westfalia, były od dawna bijącym sercem przemysłowego rozwoju Niemiec, który po II wojnie światowej odbudował sytuację gospodarczą.

„Przez 150 lat węgiel był głównym surowcem energetycznym kraju i najważniejszym surowcem”, powiedział historyk Franz-Josef Brüggemeier, autor badań nad górniczą historią Ruhry.

Zachodnie mocne przywiązanie Zachodniej Niemiec do kluczowych sektorów węgla i stali zainspirowało Francję do zaproponowania utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali w 1951 r., Wspólnego rynku między sześcioma krajami, mającego regulować konkurencję – i prekursorem dla Unii Europejskiej.

Ale dominacja Niemiec na rynku węgla kamiennego lub czarnego zaczęła słabnąć
w latach 60. ubiegłego wieku zagraniczni rywale taniej importowali „czarne złoto”.

Obecnie większość węgla kamiennego wykorzystywanego w niemieckich elektrowniach węglowych pochodzi z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Australii i Kolumbii.

Krajowy przemysł i dziesiątki tysięcy miejsc pracy, które się na nim opierają, od lat są utrzymywane na podtrzymaniu życia poprzez dotacje rządowe.

W samym 2017 roku niemiecki rząd wydał ponad miliard euro
wspieranie wydobycia węgla kamiennego.

Rząd kanclerz Angeli Merkel w 2007 r. Zdecydował o wycofaniu dotacji i zamknięciu ostatniej kopalni węgla kamiennego do 2018 r. – z 11-letnim wyprzedzeniem dla pracowników Prosper-Haniel.

Agnieszka W

 

19 grudnia 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*