Koniec banknotu 500 euro, tylko 200 euro.

Koniec banknotu 500 euro, tylko 200 euro.

 

 Europejski Bank Centralny zdecydował się zaprzestać wydawania banknotu o wartości 500 euro.

Banki centralne w 17 gospodarkach strefy euro przestały wydawać 500 euro także.

Niemiecki Bundesbank i austriacki Oesterreichische Nationalbank oświadczyły, że potrzebują więcej czasu, aby „zapewnić płynne przejście” w kierunku systemu, w którym 200 euro będzie największym nominałem.

Banki nie chciały aby w obiegu byl taki wysoki banknot powołując się na jego wykorzystanie w „nielegalnych działaniach”, takich jak pranie pieniędzy, uchylanie się od opodatkowania i finansowanie terroryzmu.

 

Podczas gdy reakcja innych krajów na zniesienie została wyciszona, niepokój i krytyka były powszechne w Niemczech, gdzie niektórzy z sentymentem pamiętają 1000 marek .

Szef Bundesbanku Jens Weidemann potępił tę decyzję, twierdząc, że miałoby to niewielki wpływ na zwalczanie przestępczości.

Badanie przeprowadzone przez EBC wykazało, że przeciętny Niemiec przewozi ponad 100 EUR w portfelu. Bank stwierdził również, że tylko 19 procent płatności bezgotówkowych zostało dokonanych za pomocą kart w 2016 roku ale juz np. w  Wielkiej Brytanii i we Francji liczba ta wynosiła 53 i 65 procent.

W niedawnym sondażu przeprowadzonym przez Bundesbank, około 88% respondentów stwierdziło, że nadal chce płacić gotówką w przyszłości.

 

„Zniesienie banknotów o wartości 500 euro podważa zaufanie do EBC” – powiedział Fuest. „Stwarza wrażenie, że głównym celem tego ruchu jest dalsze obniżanie stóp procentowych na terytorium ujemne.””

EBC twierdzi, że wszelkie banknoty o nominale 500 euro, które pozostają w obiegu, nadal będą uznawane za prawny środek płatniczy po kwietniu.

 

Agnieszka W

 

27 stycznia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*