Kara dla rodziców 2500 euro za brak szczepienia odry w Niemczech

Kara dla rodziców 2500 euro za brak szczepienia odry w Niemczech

 

Rodzice, którzy nie zaszczepią swoich dzieci przeciwko odrze, staną w obliczu kar pieniężnych w Niemczech od przyszłego roku w wysokości 2500 euro.

Niemcy wprowadzają obowiązek szczepień przeciwko odrze dla wszystkich dzieci od przyszłego roku, wśród obaw o wzrost liczby zakażeń.

Gabinet Angeli Merkel zgodził się w środę na wprowadzenie obowiązku szczepień we wszystkich szkołach i przedszkolach.

Ponieważ szkoła jest obowiązkowa w Niemczech i nauczanie w domu nie jest dozwolone, rodzice będą zobowiązani do szczepienia swoich dzieci.

Od marca przyszłego roku rodzice, którzy nie udowodnią, że ich dzieci zostały zaszczepione  będą musieli zapłacić grzywny w wysokości do 2500 EUR (2 258 GBP).

Nowe prawo będzie miało również zastosowanie do nauczycieli i personelu przedszkolnego.

„Chcemy uratować jak najwięcej dzieci przed infekcją odrą”, powiedział w środę niemiecki minister zdrowia Jens Spahn. „Odra jest niezwykle zaraźliwa i może przybrać bardzo paskudny, czasem śmiertelny obrót”.

 Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przemawia podczas konferencji prasowej na temat prezentacji trzech nowych projektów ustaw w Berlinie, 17 lipca 2019 r.

Nowe przepisy obejmują zapobieganie i rozprzestrzenianie się odry w ramach obowiązkowego programu szczepień.

Ten ruch nastąpił po tym, jak liczba zakażeń odrą w Niemczech potroiła się do prawie 1000 przypadków w 2017 r., a jedno dziecko zmarło. Do tej pory zgłoszono już ponad 400 przypadków.

Wskaźnik szczepień przeciwko odrze w Niemczech wynosi 92,9%, ale w ostatnich latach spada.

Istnieją obawy, że choroba zakaźna powraca w krajach rozwiniętych, ponieważ rodzice odmawiają szczepienia dzieci.

Ruch „anty-vaxxer” zaobserwował, że coraz więcej rodziców odmawia szczepienia swoich dzieci w obawie, że szczepionka może wywołać autyzm lub inne zaburzenia rozwojowe, mimo że nie ma dowodów naukowych na poparcie tego.

W Niemczech obowiązkowe szczepienia zostały już wprowadzone na szczeblu regionalnym w Brandenburgii, ale środowa decyzja rozszerzy tę politykę na cały kraj.

Decycja o karze 2500 euro  musi jeszcze zostać zatwierdzony przez niemiecki parlament, zanim stanie się prawem, ale duża większość rządowa oznacza, że ​​oczekuje się, że przejdzie bez trudności.

Agnieszka W

 

18 lipca 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*