Język arabski w szkołach niemieckich, plany Rządu Niemieckiego

NIEMCY

Rząd niemiecki planuje wprowadzić język arabski jako przedmiot szkolny

Niemcy, kontrowersyjne plany rządu

Senat planuje wprowadzić język arabski jako zwykły przedmiot szkolny. Wiadomość ta wywołała poruszenie w szkołach, polityce, sieci oraz w rodzinach imigranckich.

„Musimy to przetestować,” mówi Beate Stoffers, rzeczniczka ds. Edukacji odnośnie pomysłu wdrożenia do poszczególnych szkół języka arabskiego.

Reakcje były różne. „W końcu, arabski jest również postrzegany jako język kulturowy, pisano w sieciach społecznościowych. Z drugiej strony niektórzy komentatorzy podkreślili, iż arabscy ​​uczniowie powinni najpierw znać dobrze niemiecki w mowie i piśmie, bowiem to ma stanowić priorytet.

Jeden z niemieckich polityków podkreślił, iż ponad 50 procent dzieci urodzonych w Berlinie jest obcego pochodzenia. Ponadto dodał, że lekcje muszą być prowadzone przez specjalistów, którzy są najlepiej wyszkoleni w Niemczech.

Według niego powinny też zostać określone dokładnie normy egzaminacyjne. „Jeżeli Berlin chce nauczać więcej języków obcych, to musi zatrudnić więcej nauczycieli”, dodał.

Do tej pory nauka języka ojczystego dla imigrantów w niemieckich szkołach podstawowych była często organizowana za pośrednictwem ambasad i mało kontrolowana.

Franziska Giffey, burmistrz powiatu Neukölln podkreśliła, że dwujęzyczne oferty nie powinny powodować tego, że uczniowie nauczą się obu języków tylko po części.

Cóż nie języka z kraju nad Wisły choć dużo Polaków mieszka w Niemczech ale języka arabskiego już niedługo będą się uczyć w szkołach niemieckich dzieci. Oznacza to jedno że sobotnie szkoły jezyka Polskiego muszą solidnie uczyć młode Polskie dzieci. To jest dla nich ważna misja.

Barbara Klaudia Sitko

5 grudnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*