Jak przenieść ulgę podatkową na dziecko w Niemczech

Jak przenieść ulgę podatkową na dziecko w Niemczech

 

Rodzice, którzy się rozeszli mogą mieć przeniesiony zasiłek na dziecko.

Ulga podatkowa może być stosowana wobec osoby, która dba o dziecko i troszczy się o nie.

Warunkiem wstępnym przeniesienia jest to, że drugi z rodziców ponosi na dziecko mniej niż 75 procent kosztów utrzymania.

Zwraca uwagę Bundesverband Lohnsteuerhilfehilfe (BVL) w Berlinie.

Należy zauważyć, że zasiłek dla dzieci składa się z dwóch elementów: dodatku na tzw. podstawowe minimum egzystencji dziecka w wysokości 2358 euro, a także zasiłek na dziecko, przeznaczony na wymagane wykształcenie lub jakiegoś szkolenia, wynoszące 1320 euro na jednego rodzica.

„W wielu przypadkach nie jest zalecane przeniesienie całej subskrypcji pediatrycznej na rodziny samotnie wychowujące dzieko z punktu widzenia podatkowego” – wyjaśnia dyrektor zarządzający BVL Uwe Rauhöft.

Powód:

Często wyższa stawka podatkowa stanowi korzyść podatkową.

Często jednak lepiej jest przekazać tylko kwotę 1.320 euro na potrzeby opieki, edukacji lub szkolenia. Jest to możliwe, jeśli dziecko nie osiągnęło jeszcze odpowiedniego wieku i nie zostało zgłoszone innemu rodzicowi. Drugi rodzic może sprzeciwiać się przeniesieniu, jeśli sam ponosi koszty opieki nad dzieckiem lub regularnie opiekuje się dzieckiem.

„W przypadku przeniesienia tylko dodatku na opiekę nad dzieckiem, wymogów edukacyjnych lub szkoleniowych, w obliczeniu uwzględniono tylko połowę dodatku na dziecko”, wyjaśnia Rauhöft. Prowadzi to do tego, że roczne dochody w wysokości około 17 000 EUR są korzystniejsze dla zasiłku na dziecko niż zasiłek na dziecko.

Przekazanie zasiłku jest możliwe nawet wtedy, gdy rodzic, który opiekuje się dzieckiem, ponownie zawarł związek małżeński.

Jeśli drugi z rodziców nie żyje lub mieszka za granicą, a zatem nie podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, całkowity zasiłek na dziecko zostaje automatycznie wzięty pod uwagę z pozostającym rodzicem. Wówczas nie jest możliwe oddzielne przeniesienie jedynie dodatku na potrzeby wsparcia, kształcenia lub szkolenia.

Klaudia S.

photo/pixbay

25 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*