Czy iść do pracy gdy twoje dziecko jest chore w Niemczech

Czy iść do pracy gdy twoje dziecko jest chore w Niemczech

 

Co pracujący rodzice w Niemczech powinni wiedzieć, kiedy ich dziecko jest chore.

W pierwszym tygodniu lutego odnotowano 15 188 potwierdzonych laboratoryjnie doniesień o przypadkach grypy w kraju, wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Była to największa liczba zachorowania w ciągu tygodnia, od grudnia 2017 r.

12% tych przypadków było tak poważnych, że pacjenci musieli zostać zabrani do szpitala. Badanie RKI wykazało również, że wiele przypadków odnotowano w szkołach i przedszkolach.

Jeśli jesteś matką lub ojcem w Niemczech i zastanawiałeś się, jakie są twoje prawa w odniesieniu do miejsca pracy i chorego dziecka, oto, co powinieneś wiedzieć.

Czy nadal muszę pracować, jeśli moje dziecko jest chore?

Odpowiedź brzmi: nie, zgodnie z sekcją 45 w niemieckim zbiorze ustaw o zabezpieczeniu społecznym wydanym przez Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów. W przypadku, gdy dziecko jest tak chore, że jego lub jej nauczyciele wzywają kogoś, aby je odebrał, „większość pracowników ma prawo do opuszczenia miejsca pracy”, powiedziała prawniczka ds. pracy Manuela Beck, dodając, że jest to szczególnie ważne, jeśli nikt inny nie może zaopiekować się dzieckiem.

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, jeżeli jego dziecko jest chore – maksymalnie do dziesięciu dni roboczych na dziecko w roku kalendarzowym. Jednak jakaś opieka nad dzieckiem musi być zorganizowana, jeśli jest chore przez dłuższy czas.

Jeśli pracownik ma więcej niż dwoje dzieci, maksymalny urlop wynosi 25 dni. W przypadku samotnego rodzica maksymalnie 50 dni roboczych urlopu przysługuje mu z powodu chorych dzieci. Są oni wtedy jednak ograniczeni do 20 dni na dziecko każdego roku.

Jakie inne wymagania należy spełnić?

Prawo dotyczy dzieci w wieku poniżej dwunastu lat, z wyjątkiem dzieci niepełnosprawnych lub potrzebujących pomocy. Określenie „dzieci” odnosi się również do pasierbów i dzieci adoptowanych.Należy również przygotować notatkę lekarską potwierdzającą chorobę dziecka od pierwszego dnia choroby – w przeciwieństwie do osób dorosłych, które zwykle wymagają od lekarza zwolnienia od trzeciego dnia choroby. Zarówno rodzic, jak i dziecko muszą być objęci ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Rodzice z prywatnym ubezpieczeniem niestety nie są objęci prawem do 10-dniowego urlopu w ciągu roku, jeśli ich dziecko zachoruje.

Innym wymogiem jest to, że nie może być żadnych pozostałych osób żyjących w gospodarstwie domowym, jak dziadkowie czy niania, którzy mogliby zaopiekować się dzieckiem.

Czy nadal otrzymuję wynagrodzenie, kiedy opiekuję się chorym dzieckiem?

Pracownicy zazwyczaj otrzymują pełne dochody za pierwsze pięć dni, ale nie wszystkie firmy to oferują. Również niektórzy pracodawcy zawierają klauzule w umowach o pracę z pracownikami, którzy zrzekają się tego prawa.Istnieje również możliwość, aby rodzice posiadający ustawowe ubezpieczenie zdrowotne mieli dodatkowe pięć dni wolnego (15 dni w przypadku samotnych rodziców) w ramach zasiłku chorobowego na dziecko. Ale rodzic ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli może uzasadnić pozostanie w domu, aby opiekować się dzieckiem, jako konieczne z medycznego punktu widzenia (tj. mieć notatkę lekarską, którą można pokazać).

Czy mogę wziąć urlop bezpłatny?

Nie ma ogólnego prawa do bezpłatnego urlopu w przypadku choroby twojego dziecka. Skontaktuj się z pracodawcą, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości na ten temat.Jeśli pracodawca udziela w tym przypadku bezpłatnego urlopu, należy go zapisać na piśmie, aby uniknąć sytuacji, w której koledzy mogą później twierdzić, że po prostu nie przyszedłeś do pracy.

Jeśli nie mam wolnych dni urlopu na dzieci, czy mogę wykorzystać moje własne chorobowe?

„To nie jest wskazane”, powiedziała dr Gabriele Hußlein-Stich, wiceprezydent Stowarzyszenia Prawników Pracy z Niemiec, dodając, że jest to uznane za naruszenie prawa i może doprowadzić do rozwiązania umowy.„Jeśli wszystkie dni są wykorzystane, nadal istnieje możliwość wzięcia urlopu lub pracy w domu”, powiedziała.

Mam ważne spotkanie w pracy, którego nie mogę przegapić. Co wtedy zrobić?

W kilku dużych miastach w Niemczech istnieją ośrodki opieki nad dziećmi i organizacje opiekujące się chorymi dziećmi. Podczas gdy rodzice muszą sami pokrywać koszty opieki, można je uznać za wydatki specjalne, przy wypełnianiu PITów.

„Notmütterdienst” działa w Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie i Kolonii. Jest także „Zu Hause gesund werden” w Monachium i „Tagespflegebörse” w Norymberdze.

Katarzyna C.

22 lutego 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*