Gwałtownie wzrasta obciążenie podatkowe w Niemczech

Gwałtownie wzrasta obciążenie podatkowe w Niemczech

 

Począwszy od rocznego dochodu budżetowego wynoszącego 35 700 euro brutto, obciążenie podatkowe składek na ubezpieczenie społeczne wzrosło do prawie 45%, wynika z badania przeprowadzonego przez RWI.

W imieniu Fundacji Friedricha Naumanna eksperci zbadali zakres, w jakim obciążenie podatkowe prywatnych gospodarstw domowych jest związane z dochodem do dyspozycji i jak ono zależy od poziomu dochodów. Ogólne obciążenie obejmuje nie tylko podatek dochodowy i składki na zabezpieczenie społeczne.

Eksperci z RWI wzięli także opłaty nałożone przez państwo, takie jak opłata radiowa, opłaty za zużycie energii elektrycznej (EEG) lub opłaty za auta. Nawet ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za pojazd jest uważane za obowiązkowy podatek, ponieważ państwo zobowiązuje każdego właściciela pojazdu do opłacania go.

Wynik:

Jeśli zarabiasz poniżej 10 000 euro brutto, musisz zapłacić 35% tego dochodu na rzecz państwa – wyłącznie ze względu na składki na ubezpieczenie społeczne i podatki pośrednie.

Nawet z rocznego dochodu gospodarstw domowych w wysokości 35.700 euro obciążenie podatkowe wzrasta poniżej 45 procent.

Pracownicy już płacą 45 procent darowizn z 30 000 euro.

Najwyższa wartość wynosząca około 48 procent jest osiągnięta przez pracowników o dochodach od 40.000 do 80.000 euro

Według badania, maksymalne obciążenie podatkowe dotyczy szczególnie singli i samotnych rodziców, a także par z dziećmi i bez nich. Tutaj średni dochód jest już bardzo bliski najwyższym obciążeniom podatkowym.

Największe obciążenia dla obywateli stanowią:

– Podatki (700 mld euro)

– Składki na ubezpieczenia społeczne (500,8 mld EUR)

– Opłata EEG (24,2 mld euro)

– Podatek od spadku (6,3 mld EUR)

– Podatki UE (5,4 mld EUR)

Rzeczywiste obciążenie prawdopodobnie jest jeszcze większe. Jeśli firmy są w to włączone, całkowita stawka podatkowa będzie wynosić 40 procent. Autorzy badania ostrzegają jednak, że jeśli polityka pozostanie niezmieniona, „nastąpi również wzrost stawek składek systemu ubezpieczeń emerytalnych, jak przedstawiono w obliczeniach modelu rządu federalnego począwszy od roku 2020”.

W rzeczywistości stawka podatkowa w 2015 roku wyniosła 41,3 procenta, twierdzą naukowcy. To jest o 1,6 punktu procentowego więcej niż w 2010 r. Opłaty związane z opodatkowaniem i przypisane składki na ubezpieczenia społeczne zostały dodane do tej kalkulacji, a przepływy płatności zostały usunięte w sektorze państwowym.

Warto podkreślić, iż eksperci przyznają, że ich dane wskazują jednakże na niepełny obraz obciążeń podatkowych. Dla niektórych zasobów, które państwo wycofuje się z sektora prywatnego poprzez obowiązkowe składki, powraca do niego poprzez transfery i dotacje.

Ponadto podatki i składki są również wykorzystywane do finansowania dóbr i usług publicznych, takich jak infrastruktura, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne oraz zabezpieczenie społeczne.

Podatki są duże gdyż np. w Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku to aż 11 600 funtów.

Klaudia S.

25 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*