Frankfurt duzo pracy w finansach. 50 instytucji przenosi się do Frankfurtu przez Brexit

50 instytucji finansowych przenosi się do Frankfurtu przez Brexit

 

Londyn pozostaje największym na świecie centrum finansowym. Ale czy Frankfurt nadrabia zaległości jako miasto bankow i instytucji finansowych po przeniesieniu sie z Wielkiej Brytanii z powodu obaw pozwolen o prace po Brexit?

Krótko przed referendum w sprawie Brexitu, były brytyjski kanclerz, George Osborne, ostrzegł, że „dziesiątki tysięcy” miejsc pracy w sektorze usług finansowych może przenieść się do UE, gdyby doszło do Brexitu.

Brexit się dzieje, chociaż taki Brexodus do europejskich ośrodków finansowych prawdopodobnie okazał się hiperbolą. Niemniej jednak ubezpieczyciele, zarządzający aktywami, handlowcy, zarządcy majątku i duże instytucje finansowe przenieśli personel lub operacje z Londynu do jednych z największych centrów finansowych w Europie.

Frankfurt, Paryż, Amsterdam, Luksemburg i Dublin wspólnie zacierają ręce, że firmy oglaszaja  nowe siedziby w ich miastach. Nawet Mediolan i Madryt wzięły kawałek ciasta, choć znacznie mniejszy niż wspomniana wielka piątka.

„Największą popularnością cieszą się Dublin i Frankfurt, ale Luksemburg i Paryż są coraz bardziej popularne, a Madryt i Mediolan zyskują przewagę dzięki bankom inwestycyjnym”, stwierdza październikowa aktualizacja Ernst & Young’s Financial Services Brexit Tracker. Około 2500 nowych miejsc pracy w unijnych centrach finansowych jest powiązanych z Brexit, twierdzi to samo źródło.

Niektórzy eksperci kwestionują te dane i krótkie spojrzenie na prognozy każdego z głównych ośrodków sugerują, że liczba ta może być zbliżona do 15 000. „Niektóre dane są trudne do oszacowania. Banki nie lubią wydawać publicznych oświadczeń o tym, ile osób się przemieszcza „, powiedział The Local, Hubertus Väth, dyrektor zarządzający we Frankfurcie Main Finance, organizacji członkowskiej, która promuje Frankfurt jako centrum finansowe.

Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citibank i UBS przeniosły wspólnie kilkaset osób do Frankfurtu.

Väth twierdzi, że Frankfurt był dotychczas największym zwycięzcą Brexitu. Według badań przeprowadzonych przez bank Hessisches Landes, co najmniej 25 banków powiedziało, że przenoszą pracowników lub operacje do Frankfurtu.

„W sumie 50 instytucji finansowych przenosi się z Wielkiej Brytanii. Ponad 50 procent już działało „, powiedział Väth, cytując dane z Bundesbanku. Amerykański bank Stifel stał się 26 bankiem, który wybrał Frankfurt w świetle Brexitu.

Indeks Global Finance Centres Index pokazuje, że Frankfurt podnosi swoją grę. Miasto zajęło teraz dziesiąte miejsce na tym indeksie, kiedy oscylowało pomiędzy 12 a 24 pozycją w ostatniej dekadzie.

Frankfurt wschodzi

 

Main Finance przewiduje, że we Frankfurcie na przestrzeni pięciu lat powstanie 5000 miejsc pracy. Większość centrów finansowych jest gotowa zrobić takie prognozy.”Ostateczne wyniki zobaczymy tylko 3-5 lat później. Do tego czasu wiele może się zmienić: „Väth, którego organizacja liczy ponad 60 członków, w tym miasto Frankfurt, stan Essen i głównych aktorów finansowych, powiedział :

W Dublinie mówi sie po angielsku i dzięki temu dobrze sobie radzi z reklamą jako idealnym wyborem dla banków amerykańskich, które chcą zachować prawo do paszportu – zdolność do prowadzenia działalności handlowej i prowadzenia działalności gospodarczej w UE po Brexit.

Luksemburg pragnie również uznania swoich sukcesów. „W przypadku zarządzania aktywami większość instytucji wybrała Luksemburg lub Dublin z powodu ekosystemu, który jest poświęcony transgranicznemu handlowi w UE”

Ponadto 10 ubezpieczycieli przenosi się do Luksemburga, wszystkich dużych graczy, w tym AIG, Liberty Mutual i Sompo  zauważając, że wszyscy są związani Brexitem.

Amsterdam chce także akcji Brexit. Co najmniej 200 firm zrzeszonych w Zjednoczonym Królestwie lub mających siedzibę, z których nie wszystkie należą do sektora finansowego, skonsultowało się z Niderlandzką Agencją Inwestycji Zagranicznych od czerwca 2018 r.

Szukasz pracy w finansach jedz do Frankfurtu.

Agnieszka W

 

24 listopada 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*