Frankfurt.5 policjantów podejrzanych o udział w neonazistowskiej komórki

Frankfurt.5 policjantów podejrzanych o udział w neonazistowskiej komórki

 

Niemieccy prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie podejrzanej neonazistowskiej komórki we Frankfurckiej policji, która prawdopodobnie wysłała niemiecko-tureckiemu prawnikowi wiadomość grożącą zabiciem jej dwuletniej córki.

Pięciu funkcjonariuszy policji – czterech mężczyzn i kobieta – zostało zawieszonych w związku z podejrzeniem o wymianę prawicowych i rasistowskich wiadomości w grupie czatu i wysłanie tego listu prawnikowi, Seda Basay-Yildiz.

Anonimowa wiadomość, która dotarła faksem do kancelarii Basay-Yildiz  kazała jej opuścić Niemcy lub groziła „zabicie” jej córki. Notatka zawierała adres domowy adwokata i została podpisana „NSU 2.0”, najwyraźniej odniesienie do komórki terrorystycznej Narodowosocjalistycznego Podziemia, odpowiedzialnej za zabójstwo 10 osób – w tym dziewięciu z pochodzenia imigrantów – w Niemczech w latach 2000-2007.

Praniwk Basay-Yildiz reprezentował jedną z rodzin ofiar  jedynego żyjącego członka NSU, Beate Zschäpe, która w lipcu tego roku otrzymała dożywocie.

Basay-Yildiz wcześniej broniła podejrzanych islamistów, a ona powiedziała gazecie Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), że była przyzwyczajona do otrzymywania pogróżek. Jednak faks był pierwszym, który podał jej adres domowy i zagroził jej dziecku.

Wewnętrzne dochodzenie policyjne wykazało, że komputer oficera na stacji we Frankfurcie uzyskał dostęp do poufnej bazy danych w celu uzyskania adresu Basay-Yildiz na krótko przed wysłaniem faksu. Telefony należące do funkcjonariuszy policji dyżurujących w tym czasie zostały skonfiskowane, ujawniając, że wielu z nich wymieniło wiadomości skrajnie prawicowe i rasistowskie w grupie czatu.

Funkcjonariusze zostali zawieszeni w oczekiwaniu na wyniki śledztwa przeprowadzonego przez państwowe biuro karne Hesse..

Sprawa będzie postrzegana jako kolejny dowód wszechobecnych sympatii skrajnie prawicowych zakorzenionych głęboko w częściach państwa niemieckiego. W osobnym przypadku kierownictwo partii skrajnie prawicowej Alternative for Germany (AfD) spotkało się w Berlinie w poniedziałek, aby zdecydować, czy wydalić wysokiego rangą członka podejrzanego o przynależność do organizacji neonazistowskiej. AfD twierdzi, że chce oczyścić swe szeregi z skrajnie prawicowych ekstremistów, próbując uniknąć poddania całej partii inwigilacji przez niemiecki wywiad.

Doris Fürstin von Sayn-Wittgenstein, była przewodnicząca kapituły AfD Schleswig-Holstein, została usunięta z regionalnej grupy parlamentarnej partii po tym, jak przyznała, że ​​poparła Verein Gedächtnisstätte, grupę założoną w 1992 roku przez skazaną negacjonistkę Holocaustu Ursulę Haverbeck-Wetzel.

Aganieszka W

 

19 grudnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polonia w Frankfurt

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*