Eutanazja 17 latki w Holandii. Była molestowana za młodu

Eutanazja 17 latki w Holandii. Była molestowana za młodu

 

17-letnia dziewczyna, która została zgwałcona jako małe dziecko, zakończyła życie w klinice eutanazji.

Noa Pothoven powiedziała, że ​​„cierpienie było nie do zniesienia” i przyznano jej prawo legalnego uśmiercenia w Holandii.

Holenderska nastolatka zmarła w zeszłą niedzielę na łóżku szpitalnym w swoim salonie w Arnhem i nie wymagała zgody swojej rodziny.

Noa napisała autobiografię zatytułowaną „Winning or Learning” o jej walkach z chorobą psychiczną po tym, jak podobno była molestowana i gwałcona w młodym wieku.

Noa powiedziała, że ​​chce, aby jej książka pomogła zagrożonym dzieciom, które zmagają się z życiem, mówiąc, że Holandia nie ma wyspecjalizowanych instytucji ani klinik, w których nastolatki mogą idź na pomoc psychologiczną lub fizyczną.

W postach na portalach społecznościowych dzień przed śmiercią Noa podjęła decyzję publicznie. Napisała: „Długo się zastanawiałam, czy powinienem się tym podzielić, ale i tak postanowiłam to zrobić. „Być może jest to dla niektórych zaskoczeniem, biorąc pod uwagę moje posty na temat hospitalizacji, ale mój plan istnieje od dawna i nie jest impulsywny. „Przejdę od razu do rzeczy: w ciągu maksymalnie 10 dni umrę. „Po latach walki i walki jestem wyczerpany.

Od jakiegoś czasu przestałem jeść i pić, a po wielu dyskusjach i ocenach postanowiono pozwolić mi odejść, ponieważ moje cierpienie jest nie do zniesienia. ”Noa dodała, że ​​nigdy nie czuła się tak, jakby była„ żywa ”, raczej przeżyła, pisząc : „Oddycham, ale już nie żyję.”

Noa Pothoven zmarła na szpitalnym łóżku w domu. Zgodnie z holenderskim prawem eutanazja jest legalna, o ile jest wykonywana zgodnie z surowymi standardami opisanymi w „Ustawa o zakończeniu życia na wniosek i samobójstwo wspomagane (procedury odwoławcze)”.

Stało się to prawem w 2002 roku.

Dzieciom w wieku 12 lat można przyznać eutanazję, jeśli sobie tego życzą, ale dopiero po stwierdzeniu przez lekarza, że ​​cierpienie pacjenta jest nie do zniesienia bez wyraźnego końca.

W 2017 roku około 6585 osób wybrało eutanazję, aby zakończyć swoje życie w Holandii, co stanowi 4,4% całkowitej liczby ponad 150 000 zarejestrowanych zgonów w kraju, według Regionalnego Komitetu Eutanazji, który ściśle monitoruje wszystkie przypadki.

Agnieszka W

 

4 czerwca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*