Elektryczne tiry, koniec pracy dla Polskich kierowców w Niemczech

Koniec pracy dla Polskich kierowców w Niemczech. Elektryczne tiry

 

Niemcy testują przewody napowietrzne do ładowania hybrydowych ciężarówek na autostradach

Niemcy testują nową autostradę, która wykorzystuje napowietrzne okablowanie elektryczne do ładowania akumulatorów w pojazdach hybrydowych w trakcie jazdy.

Opracowany przez firmę Siemens system eHighway został zaprojektowany do współpracy z niestandardową ciężarówką hybrydową Scania opracowaną przez Grupę VW.

Niemiecki pilot tej technologii działa obecnie na sześciokilometrowym odcinku autostrady w pobliżu Frankfurtu i ma działać do 2022 roku po czym może zostać rozszerzony na cały kraj.

Droga eHighway działa poprzez dostarczanie 670 V prądu stałego do „pantografów” lub prętów przewodzących ciężarówki.

 

System działa tylko przy prędkościach poniżej 56 mph, ale podczas użytkowania oznacza to, że pojazd hybrydowy może pracować całkowicie na silniku elektrycznym, jednocześnie ładując akumulator. Na końcu zelektryfikowanego odcinka drogi samochód ciężarowy może nadal czerpać z akumulatorów, przełączając się na silnik wysokoprężny, gdy zostaną całkowicie rozładowane.

Technologia eHighway firmy Siemens została już wypróbowana i zaprezentowana odpowiednio w Szwecji i Kalifornii, a Szwecja zainstalowała również podziemne szyny na jednej drodze, które mogą ładować samochody.

Siemens twierdzi, że e-autostrady mogą zaoszczędzić 40-tonową ciężarówkę o wartości 20 000 euro w kosztach paliwa ponad 100 000 km jazdy.

Prowadzenie takiej ciężarówki nie wymaga już bardzo wykfalikowanego kierowcy gdyż ciężarówka prowadzi się równo  oraz redukuje korzystanie z ciężąrówek innych krajów które nie mają przystosowania do takiej autostrady.

Agnieszka W

 

10 maja 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*