Dni urlopu w Niemczech, twoje prawach jako pracownika

Dni urlopu w Niemczech, twoje prawach jako pracownika

 

Niemieckie prawo stanowi, że nowi pracownicy w pierwszych sześciu miesiącach pracy nie mają prawa do pełnego prawa do urlopu.

Prawo urlopu jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczone do wypoczynku i rekreacji więc kto ma prawo do płatnych dni urlopu?

Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin mają nie tylko prawo do urlopu w Deutschland, ale także pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin, pracownicy marginalni, pracownicy zatrudnieni na czas określony i pracownicy tymczasowi, aw niektórych przypadkach także stażyści.

Do ilu dni urlopu mam prawo?

W Niemczech liczba dni wolnych, do których masz prawo, zależy od tego, ile pracujesz.

 

Pracownicy z sześciodniowym tygodniem pracy mają prawo do corocznego minimum 24 dni urlopu rocznie.W przypadku pracowników, którzy pracują pięć dni w tygodniu, jest to 20 dni urlopu w roku, a dla osób z czterodniowym tygodniem – 16 dni w roku.

Ludzie pracujący trzy dni w tygodniu otrzymują 12 dni urlopu rocznie; dwutygodniowy tydzień uprawnia do jednego do ośmiu dni urlopu; jednodniowy tydzień pracy oznacza prawo do czterech dni wolnego.

Ale te liczby są tylko zalecanym minimum.

W zależności od umowy zbiorowej zawartej z pracodawcą możesz mieć więcej dni urlopu niż ustawowe minimum. Na przykład w wielu zawodach i branżach w całym kraju 30-dniowy płatny urlop jest powszechny.

Prawo dodatkowo przyznaje niektórym grupom ludzi więcej wolnego czasu. Na przykład ciężko niepełnosprawni pracownicy z pięciodniowym tygodniem pracy otrzymują dodatkowe pięć dni w roku, co oznacza, że ​​mają prawo do 25 dni urlopu.

Co jeśli jestem nastoletnim pracownikiem?

Dla młodych osób prawo do urlopu różni się w zależności od wieku. Zgodnie z prawem minimalna liczba dni urlopu dla osób poniżej 16 roku życia na początku roku kalendarzowego wynosi 30 dni roboczych.

Dla młodzieży, która nie ma jeszcze 17 lat na początku roku kalendarzowego, jest 27 dni roboczych; dla młodych ludzi poniżej 18 lat to 25 dni roboczych.

Osoba jest uważana za osobę dorosłą w Niemczech w wieku 18 lat.

Co jeśli jestem nowym pracownikiem?

Nowi pracownicy uzyskują pełne prawo do urlopu dopiero po sześciu miesiącach .. W Niemczech okres próbny (Probezeit) wynoszący sześć miesięcy jest typowy dla nowych pracowników. W tym czasie każda ze stron może wypowiedzieć umowę – zazwyczaj z dwutygodniowym yprzedzeniem.

Warto zauważyć, że te sześć miesięcy pracy można rozłożyć na dwa lata kalendarzowe. Ponadto prawo pracownika do urlopu nie zależy od tego, czy rzeczywiście pracował w tym okresie.Rezerwowanie dni wolnych w okresie letnim może być trudne, jeśli pracownik musi rozważyć, czy nie będzie niedoboru personelu.

Jeśli jesteś nowym pracownikiem, w okresie próbnym masz prawo do jednej dwunastej rocznego urlopu za cały miesiąc pracy. Oznacza to, że jeśli pracujesz tylko z nową firmą przez trzy miesiące i chcesz wziąć urlop, masz prawo do proporcjonalnego urlopu.

Jednakże pracodawca i pracownik mogą zgodzić się na nieprzestrzeganie tego okresu próbnego i jego zasad. Jeśli na przykład firma na to pozwala, pracownik może odejść po dwóch miesiącach od rozpoczęcia nowej roli.

Byłem chory i nie mogłem wziąć urlopu. Jakie mam prawa?

Jeśli byłeś chory przez cały rok kalendarzowy i nie byłeś w stanie spędzić urlopu, nadal masz prawo do bezahlter Urlaub – i możesz go wziąć w pierwszych trzech miesiącach następnego roku kalendarzowego.

Jeśli zdarzy ci się zachorować podczas wakacji, liczba dni, w których jesteś chory, nie jest liczona jako płatny czas wolny, pod warunkiem, że zgłosisz to swojemu pracodawcy i podasz notatkę lekarską do trzeciego dnia choroby.

Czy mogę przenosić dni urlopu z zeszłego roku?

Pozostałe święta z poprzedniego roku kalendarzowego mogą zostać przeniesione na następny rok, ale zazwyczaj muszą zostać podjęte w ciągu pierwszych trzech miesięcy nowego roku kalendarzowego – chyba że pracodawca i pracownik uzgodnią inaczej.

Agnieszka W

 

20 kwietnia 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*