Defraudacja 447 mln euro przez bankierów w Niemczech ale też w całej UE.

Defraudacja 447 mln euro przez bankierów w Niemczech ale też w całej UE.

 

Brytyjscy bankierzy na procesie w Niemczech oskarżeni o oszustwo w wysokości 447 mln euro

Zostali  oskarżeni o oszustwo niemieckiego państwa poprzez system handlu akcjami „cum-ex”

Dwóch brytyjskich bankierów inwestycyjnych stoi na procesie w Bonn, co niemieckie media nazywają „największym procesem oszustwa finansowego” w powojennej historii kraju.

Dwóch obywateli brytyjskich, Martin Shields (41 lat) i Nicholas Diable (38 lat), są oskarżani o defraudację niemieckiego państwa w wysokości 447,5 mln euro (405 mln funtów) którzy pochodzą z londyńskiej dzielnicy bankowej za pomocą tak zwanych programów handlowych cum-ex, złożonej gry shellowej transakcji na akcjach.

Transakcje Cum-ex działają w oparciu o szybki obrót akcjami w dniu dywidendy lub tuż przed datą wypłaty dywidendy – w dniu, w którym spółka sprawdza zapisy w celu zidentyfikowania akcjonariuszy – a następnie ubiegają się o dwa lub więcej zwrotów podatku od zysków kapitałowych, które w rzeczywistości zostały zapłacone tylko na rzecz państwo raz.

Niektórzy eksperci finansowi porównali tę praktykę do bankowego odpowiednika rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek na wiele dzieci, jeśli mają tylko jedno.

Proces, który ma trwać do stycznia przyszłego roku, jest śledzony z zainteresowaniem w całej Europie, ponieważ podejrzewa się, że o wiele więcej bankowców inwestycyjnych, pracujących dla klientów, w tym Deutsche Bank, Barclays i szwedzkiej SEB, stosowało umowy cum-ex od 2001 do 2012 roku.

Szacunkowe łączne szkody finansowe cum-ex skandalu dla państwa niemieckiego wynoszą od 5 do 55 mld euro.

635-stronicowy dokument w procesie dotyczy konkretnie 34 przypadków poważnych oszustw podatkowych w latach 2006–2011, kiedy Shields i Diable pracowali najpierw w Londynie jako handlowcy akcjami w czwartym co do wielkości banku w Niemczech, HypoVereinsbank (HVB), a następnie w Ballance Capital , fundusz inwestycyjny z siedzibą w Londynie, na Kajmanach, Gibraltarze i Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Shields, który urodził się w hrabstwie Down w Irlandii Północnej i studiował inżynierię na Uniwersytecie Oksfordzkim, i grozi 10 lat więzienia, ale może liczyć na łagodniejszy wyrok po tym, jak wyraził gotowość pomocy prokuratorowi niemieckiemu w dochodzeniach.

Hellen Schilling, obrończyni Shields, po swoim pierwszym dniu w sądzie w środę, powiedziała, że ​​jej klient „zeznaje kompleksowo” na temat faktów w tej sprawie. „W ten sposób wniesie kolejny decydujący wkład w wyjaśnienie faktów stanowiących podstawę oceny prawnej. Czyniąc to, konsekwentnie kontynuuje drogę, którą obrał już podczas licznych przesłuchań w prokuraturze [w] Kolonii ”.

Prokurator stanowy Anne Brorhilker powiedziała, że ​​zeznanie Shields pomogło już przyspieszyć proces w Bonn i inne dochodzenia.

Czytając zarzuty przeciwko Shields i Diable, Brorhilker wymienił także innego byłego przedsiębiorcę HVB, obywatela Nowej Zelandii, Paula Mora, którego doniesienia medialne w Niemczech zidentyfikowano jako rzekomego architekta firmy cum-ex.

Mora, wyszkolony prawnik, który prawdopodobnie mieszka w Nowej Zelandii, jest ścigany przez prokuratorów w Niemczech i kilku innych krajach europejskich za zawieranie umów cum-ex w imieniu hamburskiego banku Warburg, z którym w 2008 roku nawiązał partnerstwo inwestycyjne Nie został oskarżony o żadne przestępstwo.

Według dochodzeń niemieckiego programu telewizyjnego Panorama i gazety Die Zeit, Mora założył Ballance Capital w 2008 roku, aby specjalizować się w operacjach cum-ex po tym, jak frustrował go rozmiar jego pakietu premiowego w HVB, który wyniósł nawet 890 000 euro.

Do 2015 roku Mora była zarejestrowana jako jeden z dyrektorów Cinnamon Club, bogatej biblioteki, która stała się popularną indyjską restauracją wśród elity politycznej i biznesowej Londynu, mieszczącą się w wiktoriańskim budynku klasy II obok Departamentu Edukacji i po drugiej stronie ulicy z opactwa Westminster.

Według Die Zeit, klub  był centralnym miejscem, w którym wymyślono oferty cum-ex, które później świętowano, a jeden z poufnych cytatów nazwał to „cum-ex lounge”.

Mora została zarejestrowana w urzędzie miasta jako sprawna i odpowiednia do pracy w branży finansowej kilka razy dla niektórych z największych nazwisk w międzynarodowej bankowości, w tym Merrill Lynch, Credit Suisse i UniCredit. ( do Unit Credit należał jeden Polski Polityk ).

Agnieszka W

12 września 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Crime

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*