Ceny energii elektrycznej wzrosną o 20% z powodu wycofania węgla i UE

Ceny energii elektrycznej wzrosną o 20% z powodu wycofania węgla i UE

 

Ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć o 20 procent z powodu wycofania węgla

Niemcy już płacą najwyższe ceny za energię elektryczną w Europie. Około 9000 pracowników giganta energetycznego RWE Power czeka na szczegóły dotyczące redukcji zatrudnienia.

„Według różnych badań na ten temat, wycofanie węgla wydarzenie to podniesie cenę energii elektrycznej na giełdzie o około 20 procent lub jeden cent za kilowatogodzinę”, Manuel Frondel, ekspert ds. Energii w Instytucie Badań Ekonomicznych.

„Energia elektryczna i tak będzie droższa, ponieważ ekspansja źródeł odnawialnych zostanie sfinansowana przez ustawę Unii Europejskiej  EEG (o odnawialnych źródłach energii), i opłaty sieciowe wzrosną” – powiedział Thilo Schaefer z Instytutu Niemieckiego Biznesu.

Schaefer powiedział również, że w perspektywie średnioterminowej pozbycie się zakładów wykorzystujących węgiel brunatny lub brunatny wyeliminuje tani sposób wytwarzania energii elektrycznej.

Jak donosi Komisja Węgla zaleciła wycofanie węgla do 2038 roku i zamknięcie około 20,5 z 43 gigawatów mocy elektrowni zasilanych węglem do 2022 r.

Ustalenia komisji zostaną teraz przekazane rządowi, który będzie postępować zgodnie z zaleceniami panelu, który ustanowił.

Zgodnie z planem kilka elektrowni wykorzystujących węgiel brunatny lub węgiel brunatny, który jest bardziej zanieczyszczający niż węgiel kamienny, zostanie zamknięte do 2022 r. Inne elektrownie będą działać do 2030 r., Kiedy węgiel dostarczy tylko 17 gigawatów energii elektrycznej w Niemczech, w porównaniu do dzisiejszych 45 gigawatów.

Ostatni zakład zostanie zamknięty najpóźniej w 2038 r., Jak stwierdziła komisja, ale nie wyklucza przesunięcia tej daty do 2035 roku czyli szybciej.
Dotknięte regiony, w których dziesiątki tysięcy miejsc pracy bezpośrednio lub pośrednio związanych z produkcją energii z węgla brunatnego i czarnego węgla, otrzymają 40 miliardów euro jako rekompensatę w ciągu następnych dwóch dekad.
Chociaż instaluje się coraz więcej turbin wiatrowych i słonecznych, często nie dostarczają one wystarczającej ilości energii elektrycznej, ponieważ zależą od warunków pogodowych.

 

Rada Gospodarcza CDU również jest zaniepokojona. Mówi się, że dostawy energii elektrycznej muszą pozostać bezpieczne i przystępne cenowo oraz że konieczne jest przyspieszenie rozbudowy sieci. Tylko jedna ósma z 7700-kilometrowej rozbudowy sieci energetycznej w Niemczech została zakończona. Tymczasem niemieccy konsumenci płacą obecnie najwyższe ceny za energię elektryczną w Europie i zanosi sie na kolejne podwyżki gdy sukcesywanie będa zamykane kopalnie wegla.

Agnieszka W

 

29 stycznia 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*