Cena czynszu zamrożona na 5 lat Berlin… 9,80 euro metr kwadratowy

Cena czynszu zamrożona na 5 lat w Berlinie. 9,80 euro metr kwadratowy

 

Senat Berlina zatwierdził we wtorek limit czynszu za 1,5 miliona mieszkań w niemieckiej stolicy.

Aby rozwiązać problem rosnących czynszów, senat Berlina postanowił zamrozić czynsze na pięć lat. Limit czynszu, który jest unikalny w Niemczech, ma zastosowanie do nieruchomości wybudowanych przed 2014 r.

Dofinansowane ze środków publicznych mieszkania, mieszkania, które zostały zmodernizowane lub naprawione ze środków z budżetów publicznych, a także akademiki i budynki zajmowane przez właścicieli będą wyłączone z górnego limitu czynszu.

„To dobra wiadomość dla berlińczyków” – skomentowała Katrin Lompscher z senatu Berlina. Żaden najemca nie musiałby obawiać się utraty dachu nad głową z powodu „wygórowanych podwyżek czynszu lub wysokich opłat modernizacyjnych.

Górny limit wynoszący maksymalnie 9,80 euro  za metr kwadratowy czynszu, bez uwzględnienia ogrzewania i innych dodatkowych kosztów, został zatwierdzony przez senat Berlina.

Czynsze w istniejących już najemcach mogą zostać obniżone, jeśli czynsze były wyższe o ponad 20 procent od maksymalnego limitu czynszu.

Oczekuje się, że górna granica czynszu zostanie ostatecznie uchwalona przez Izbę Reprezentantów na początku 2020 r. I obowiązywałaby z mocą wsteczną do czerwca 2019 r.

Przed podjęciem decyzji burmistrz Berlina Michael Mueller bronił planów dotyczących wysokości czynszu. „Wchodzimy na nowy legalny obszar, idziemy teraz własną drogą”, powiedział niemieckiemu nadawcy publicznemu ARD.

Mueller podkreślił, że najemcy będą potrzebować wsparcia także w innych dużych miastach w Niemczech, gdzie ceny „eksplodują”.

„Jest to historycznie wyjątkowa okazja do lepszego systemu wynajmu”, powiedział Reiner Wild, dyrektor zarządzający berlińskiego stowarzyszenia najemców, ale ostrzegł, że wielu właścicieli będzie próbowało przeforsować ogromne podwyżki czynszu.

Agnieszka W

 

23 października 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polonia w Berlin

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*