Bundestag zatwierdza kara 2500 euro na rodziców szczepienia Odry

Bundestag zatwierdza kara 2500 euro na rodziców szczepienia Odry

 

Niemiecki parlament zatwierdza obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze

Bundestag popiera prawo, które nałoży grzywnę na rodziców w wysokości do 2500 euro, jeśli dzieci nie zostaną zaszczepione.

Ruch ten będzie prawdopodobnie uważnie obserwowany przez inne kraje rozważające obowiązkowe szczepienie.
Niemiecki Parlament zagłosował za wprowadzeniem obowiązku szczepień przeciwko odrze u dzieci w odpowiedzi na globalny wzrost liczby zachorowań.

Rodzice, którzy nie chcą zaszczepić swoich dzieci, nakładają grzywny w wysokości do 2 500 EUR i prawdopodobnie zakaz wstępu do przedszkola lub szkoły.

Ustawa o ochronie przeciw odrze wejdzie w życie w marcu przyszłego roku, a jej wprowadzenie prawdopodobnie będzie uważnie obserwowane przez zwolenników obowiązkowego szczepienia w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii.

Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock powiedział we wrześniu, że rząd „bardzo poważnie” stara się wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla uczniów szkół państwowych.

Bundestag zatwierdził ustawę w czwartek po miesiącach debaty, a lekarze opowiadali się zarówno za, jak i przeciw przepisom.

Ministerstwo zdrowia, pod przewodnictwem Jensa Spahna, opisało prawo jako „ochronę dzieci” i stwierdziło, że ci, którzy je poparli, wyrażają odpowiedzialność wobec całego społeczeństwa.

Według WHO, zanim zaczęły się powszechne szczepienia przeciwko odrze na początku lat sześćdziesiątych, choroba ta zabija około 2,6 miliona ludzi na całym świecie. Liczba ta spadła do 110 000 zgonów w 2017 roku. Organizacja twierdzi, że pokrycie szczepieniami 95% populacji jest konieczne, aby zapobiec masowej epidemii.

Zgodnie z prawem zarówno dzieci, jak i personel placówek opieki nad dziećmi, w tym przedszkoli, szpitali, domów dla osób ubiegających się o azyl i obozów wakacyjnych, muszą zostać zaszczepione i przedstawić dowód na to.

 

Osoby zaszczepione przeciwko odrze będą również chronione przed świnką i różyczką, ze względu na dostępność szczepionki w postaci potrójnego zastrzyku, a czasem poczwórnego zastrzyku, w tym ospy wietrznej.

Konrad W

 

18 listopada 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*