Bogate landy niemieckie płacą na utrzymanie uboższych regionów.

Bogate landy niemieckie płacą rekordowe sumy na utrzymanie uboższych regionów.

 

Każdego roku najbogatsze landy w Niemczech, głównie na południu i zachodzie, płacą miliardy euro, aby pomóc biedniejszym wschodnim regionom w systemie znanym jako Länderfinanzausgleich (państwowy system wyrównania fiskalnego).

W 2017 roku suma ta była większa niż kiedykolwiek przedtem, wzrastając o 5,3% w stosunku do poprzedniego roku i osiągając rekordową kwotę 11,2 miliarda euro – podało w czwartek Federalne Ministerstwo Finansów.

Liczby pokazały, że pięć państw składających się na byłe Niemcy Wschodnie nadal najbardziej potrzebuje pomocy finansowej, między którymi dysponowane jest blisko 70 procent całkowitego dofinansowania.

Berlin był największym beneficjentem w 2017 r. stolica Niemiec otrzymała 4,2 mld euro, czyli nieco ponad jedną trzecią całkowitej kwoty.

Tymczasem bogata Bawaria w największym stopniu przyczyniła się do wzrostu puli, ze swoim wkładem netto w wysokości 5,89 miliarda euro.

Zamożne kraje Baden-Württemberg i Hesse pomogły składkami w wysokości 2,8 i 2,5 miliarda euro.

Obecny system dystrybucji finansowej między szesnastoma landami w Niemczech ma się zakończyć w przyszłym roku. To, czy i jak zostanie zastąpiony, jest przedmiotem gorącej debaty politycznej.

Kasia. C.

22 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*