Bezdomny Polak wyrzucony, wybudował mur z tysięcy szklanych butelek w Berlinie

Bezdomny Polak wyrzucony, wybudował mur z tysięcy szklanych butelek w Berlinie

 

W ostatnich dniach w Berlinie najsłynniejszym bezdomnym w Berlinie stał się pochodzący z Polski  Chojnacki (44).

Bezdomny Polak zbudował ścianę z tysięcy szklanych butelek zwrotnych. Jego projekt budził ogromne zainteresowanie wśród przechodniów w pobliżu mostu Oberbaumbrücke na rzece Szprewie w Berlinie. Urzędnicy nakazali jednak opuścić mu to miejsce.

Ta niezwykła budowla była projektem polskiego bezdomnego  Chojnackiego, która została ułożona ze szklanych butelek obok jego miejsca do spania.

44-letni Polak określający sam siebie, jako artysta, mówi, że utworzona przez niego ściana z wbudowanym telewizorem to dzieło sztuki.

Do jej wybudowania mężczyzna wykorzystał około 3000 butelek szklanych, choć jego planem było użycie 6000 sztuk. Zamierzał on w ten sposób odgraniczyć swoje miejsce do spania, o czym powiedział niemieckiej agencji prasowej w poniedziałek.

Chojnacki spał tam razem ze swoim polskim przyjacielem w małym obszarze na południu od rzeki Szprewie w Berlinie-Kreuzbergu.

Chociaż Polak mówi mało co po niemiecku i angielsku, to był zadowolony z uwagi turystów, którzy korzystali z jego budowli, aby zrobić zdjęcie. Ponadto wielu Berlińczyków oraz dziennikarzy i ekip telewizyjnych zjawiło się na miejscu.

Jednak mur z butelek musiał zniknąć, bo jak podkreślił urząd miasta, było to „nieupoważnione, a co najmniej potencjalnie zagrażające wykorzystaniu dróg publicznych”.

Tym samym urząd nakazał bezdomnemu Polakowi opuszczenie zajętego przez niego miejsca. Niemniej, mieszkańcy spontanicznie pomogli Chojnackiemu spakować butelki w kartony i przechowywać je na swoich podwórkach.

Petrov Chojnacki pochodzi z Polski, gdzie pracował jako robotnik budowlany.

W zimie chce wyemigrować do Norwegii, aby ponownie podjąć tam pracę. Chciał to sfinansować ze zbioru butelek. Z już zebranych butelek miałby 160 euro razem.

Pomimo nakazu opuszczenia miejsca, w którym zbudował ścianę z butelek, Polak ma zamiar w dalszym ciągu je zbierać, bo postawił sobie za cel uzbieranie około 6000 sztuk.

Klaudia S.

 

11 sierpnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polonia w Berlin

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*