Będzie zmiana prawa imigracyjnego w Niemczech. Nie na punkty.

Będzie zmiana prawa imigracyjnego w Niemczech. Nie na punkty.

 

Niemcy mają „kluczowy” plan nowej ustawy imigracyjnej, by wypełnić swój rozpaczliwy niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Niemieccy politycy dokonują rewizji prawa imigracyjnego

Niemiecki rząd przygotowuje nowe prawo imigracyjne mające na celu przyciągnięcie do Niemiec większej liczby wykwalifikowanych pracowników, ale najwyraźniej odrzucił system oparty na punktach, który preferują inne kraje.

Nowy dokument pod tytułem „kluczowy punkt”, potwierdza, że ​​niskie bezrobocie i starzenie się ludności w Niemczech oznacza, że ​​firmy mają problemy z obsadzeniem stanowisk wykwalifikowanymi ludźmi, a nawet tworzenie większych możliwości dla innych obywateli Unii Europejskiej nie spełni oczekiwań.

Niedobór – więc Niemcy muszą „znacznie lepiej odnosić sukcesy w zdobywaniu wykwalifikowanych specjalistów z krajów trzecich” – co oznacza kraje spoza UE.

 

Dokument, opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i już szeroko uzgodniony przez ministerstwa pracy i gospodarki, ma zostać przedstawiony do gabinetu Kanclerza Angeli Merkel 29 sierpnia. .

Rząd nie wymienia systemu imigracyjnego opartego na punktach, tak jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i innych krajach. Widzi, że osoby niebędące obywatelami szukają pracy, zdobywają punkty za edukację, bogactwo, płynność językową, istniejące oferty pracy i inne czynniki – i jeśli osiągają pewien próg punktowy, są przyjmowani do kraju.

System punktowy został wcześniej zasugerowany w 2016 r. przez Partię Socjaldemokratyczną (SPD), a także faworyzowany przez inne centrolewicowe partie w Niemczech. Punkty nakreślone :w nowym dokumencie sugerują, że ludzie będą wybierani według kryteriów, takich jak:

kwalifikacje, wiek, umiejętności językowe, „konkretne oferty pracy” i ich zdolność do zabezpieczenia własnego życia – skutecznie czyniąc z niego system punktów.

 

Niemcy mają obecnie jedno z najprostszych przepisów imigracyjnych dla osób z wyższym wykształceniem – „Łatwiej jest jechać do Niemiec niż na przykład do Kanady, w obecnych warunkach”, powiedział Liebig.

„Niemiecki system jest teraz bardzo skoncentrowany na formalnych kwalifikacjach, więc jeśli masz wysokie kwalifikacje i odpowiednią pracę, możesz przyjść – nawet nie musisz mówić po niemiecku.”

Niemcy mają nawet wizę poszukiwania pracy dla osób z najwyższymi kwalifikacjami – możesz więc wejść do kraju bez faktycznej pracy, ale możesz poszukać. Ale w Niemczech brakuje ludzi o tak zwanych kwalifikacjach na poziomie średnim: pielęgniarek, opiekunów, pomocników przedszkolnych i wykwalifikowanych robotników, takich jak elektrycy czy stolarze: wszystko, co wymaga kwalifikacji zawodowych. 

Uznanie takich kwalifikacji z różnych krajów okazało się jak dotąd szczególną przeszkodą, co Rząd uważa za „klucz do udanej integracji rynku pracy”.

Jednak z tego artykułu nie wynika jasno, jakie inne wymagania będą potrzebne: jaki poziom języka niemieckiego powinien mieć potencjalny imigrant? Czy powinna istnieć konkretna oferta pracy od niemieckiej firmy i jakie miejsca pracy będą zaliczane do średnio wykwalifikowanych?

Obecnie wydaje się, że rząd niemiecki rozważa wizę poszukiwania pracy dla miejsc pracy o średnich kwalifikacjach, która okazała się popularna w Danii. 

Katarzyna W

 

19 sierpnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*