Będzie wzrost podatku drogowego od jesieni 2018

 

Duży wzrost podatku drogowego od jesieni 2018 w Niemczech

 

 

Oczekuje się, że nowy cykl badań dotyczących określenia zużycia paliwa samochodów osobowych od jesieni 2018 spowoduje zmiany w wysokości podatku od pojazdów silnikowych dla wielu samochodów

Nowa metoda określania zużycia paliwa samochodów osobowych ma wejść w życie od jesieni 2018. Spowoduje ona zmiany w wysokości podatku od pojazdów silnikowych dla wielu samochodów.

Interesy niemieckich producentów (VDA) prognozują o 20 procent wyższe zużycie i oblicza się, że dochody od podatków samochodowych wzrosną do 435 mln euro rocznie.

Tym samym możliwa podwyżka podatku dla kierowców jest bardzo prawdopodobna. Ponadto, eksperci i lobbyści są sprzeczni z oceną nadchodzących zmian, podobnie jak teraz, rozprawa została przedstawiona komisji finansów Bundestagu.

Dlatego w większości modeli samochodów powinna być oficjalna zmiana wartości zużycia paliwa. Dopiero od 1 września 2018 roku, kiedy nowe wartości zużycia będą używane do określenia CO2 oparte na podatku drogowym, nowa metoda będzie zauważalna finansowo.

Tak przynajmniej zapewnia rząd federalny. Jednak nowa forma opodatkowania, która wejdzie w życie ma mieć tylko zastosowanie dla właścicieli samochodów, którzy chcą ponownie autoryzować samochód, co oznacza, że nie będzie ona dotyczyć już zarejestrowanych pojazdów.

Warto podkreślić, że protest wobec planów kontroli pochodzi przede wszystkim z branży motoryzacyjnej. Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Pojazdów Samochodowych (VDIK) przewiduje bowiem średni wzrost emisji CO2 i zużycie o 20 procent i odpowiedni wzrost obciążeń podatkowych.

Jednak konwersja podatku samochodowego nie powinna prowadzić do mniej korzystnego traktowania nowych i technicznie identycznych pojazdów, stowarzyszenia importera, który mówi o „wzroście podatku tylnymi drzwiami”.

Przemysł motoryzacyjny stoi w obliczu poważnych zmian: stary cykl pomiarowy dla zużycia paliwa (NEDC) ma zostać zastąpiony nowym, obowiązującym na całym świecie cyklem (WLTP), który promuje dane zużycie bliżej rzeczywistości.

WLTP ma w przyszłości zastąpić NEDC. Nowy standard będzie obowiązywać od 2017 roku, kiedy to zostanie wprowadzony, ale tylko stopniowo. Tym samym producenci pojazdów mogą nadal używać do określenia limitu przypisywane przez UE w wysokości 95 gramów emisji CO2 do roku 2020.

Ponadto w nowym cyklu zostały osiągnięte między innymi wyższe szybkości (maksymalnie 131 km / h, zamiast dotychczasowej 120), przy czym dodatkowy ciężar specjalnego sprzętu jest brany pod uwagę.

Ile wyniesie wzrost podatku drogowego już niedługo się dowiemy.

Klaudia S.

6 kwietnia 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*