Będą zwolnienia? Niemiecki wzrost gospodarczy najwolniejszy od pięciu lat

Będą zwolnienia?Niemiecki wzrost gospodarczy najwolniejszy od pięciu lat

 

Niemiecka gospodarka wzrosła w ubiegłym roku tylko o 1,5%, najwolniej od 2013 r., wynika z najnowszych oficjalnych danych.

Dane z Federalnego Urzędu Statystycznego pokazały, że największa gospodarka w Europie zwolniła gwałtownie wraz z upływem roku.

Jako przyczynę spowolnienia zacytowano słabszą globalną gospodarkę i problemy w przemyśle motoryzacyjnym, spowodowane przez nowe normy dotyczące zanieczyszczeń.

Nalezy przypomnieć iż w roku 2017 roku wzrost wyniósł tylko 2,2%.

Niemiecka gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale roku o 0,2%, a globalne spory handlowe były obwiniane o tę presję.

Obawiano się, że Niemcy będą narażone na ryzyko z następną kwartą ujemnego wzrostu, co może doprowadzić kraj do recesji.

Urząd statystyczny nie opublikował jeszcze danych z czwartego kwartału, ponieważ nie ma wystarczających danych, aby uzyskać dokładną lekturę.

Powodem wolniejszego wzrostu w ubiegłym roku jest spowolnienie globalnej gospodarki i słabszego sektora motoryzacyjnego, a niemieccy konsumenci mniej skłonni do kupowania nowych samochodów w obliczu nieporozumień związanych z nowymi standardami emisji.

Ponadto niski poziom wody, szczególnie na Renie, wpłynął na wzrost poprzez wstrzymanie przepływu niektórych towarów.

Niemcy prawdopodobnie uniknęły recesji w ubiegłym roku, chociaż dalsze publikacje danych mogą jeszcze zmienić ten wniosek.

Oczywiste jest jednak, że w drugiej połowie ubiegłego roku gospodarka uderzyła w słabe punkty.  Strefa euro jako całość zwolniła znacząco w trzecim kwartale roku. Dwie duże gospodarki, Niemcy i Włochy generalnie spowalniaja.

Niemcy, jako wiodący eksporter, są szczególnie narażone na globalny klimat handlu.

Spowolnienie handlu międzynarodowego jest główną przyczyną utraty dynamiki przez Niemcy, a Chiny są ważnym elementem tej historii. To trzeci pod względem wielkości rynek eksportowy w Niemczech. Niedawne badanie przeprowadzone przez niemieckich producentów wykazało najsilniejszy spadek zamówień eksportowych od sześciu lat oraz szereg firm zgłaszających niższą sprzedaż do Chin.

Niemiecka orientacja eksportowa sprawia również, że jest podatna na napięcia w globalnym handlu wyrzucanym ze Stanów Zjednoczonych – nowe taryfy na stal i aluminium oraz konflikt z Chinami.

German GDP graphic

 

 

Agnieszka W

 

18 stycznia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*