Będą masowe zwolnienia w Bombardier. Brandenburgia

Będą masowe zwolnienia w Bombardier. Brandenburgia, Saksonia

 

W Bombardier w ciągu najbliższych trzech lat zostanie zredukowana duża część z 8500 miejsc pracy, aby uczynić firmę bardziej dochodową w Niemczech. Zgodnie z rezolucją Rady Nadzorczej z czerwca, najbardziej dotknięte są największe zakłady w Hennigsdorf (Brandenburgia) i Görlitz w Saksonii. W firmie tej pracuje wielu Polaków.

Nie może stwierdzić, ile miejsc pracy w Hennigsdorf zostanie dokładnie zredukowanych, powiedział Volkmar Pohl, zastępca radnego w zakładzie na północ od Berlina. Jest jednak pewne, że tamtejsza produkcja zmniejszy się o połowę.

Zgodnie z planami restrukturyzacji ogłoszonymi w 2016 r., powinno być znacznie mniej miejsc pracy na produkcji, powiedział Pohl. Według danych z IG, na produkcji w Hennigsdorf jest około 800 miejsc pracy.

Chociaż umowa firmy wyklucza zwolnienia do końca 2019 roku, co zostało ogłoszone przez IG Metall w poniedziałek, to należy się spodziewać nawet do 2200 cięć miejsc pracy w tutejszym Bombardier.

W czerwcu Rada Nadzorcza podjęła decyzję o kompromisie, który ma zostać wdrożony. Poza wykluczeniem odwołania działalności gospodarczej do końca 2019 r., zarząd Bombardier Transportation GmbH i Rada Generalna ds. Robót ustanowiły porozumienia w celu dostosowania lokalizacji niemieckiego Bombardier.

Co dokładnie oznacza to dla Hennigsdorf i innych miejsc, nadal trzeba negocjować, powiedział przewodniczący rady Pohl. Teraz ważne było określenie, które miejsca przejęłyby konkretne zadania, w których zostaną dokonane inwestycje, gdzie personel zostanie zredukowany.

Firma planuje restrukturyzację, a miejsca pracy mają być bardziej specjalistyczne. Hennigsdorf ma być jednym z pięciu takich ośrodków. Prezes Michael Fohrer ogłosił, że prototypy i małe pojazdy powinny zostać opracowane i zbudowane tutaj. Z drugiej strony, produkcja pojazdów szynowych zostanie przewieziona do Budziszyna.

Podczas negocjacji w sprawie restrukturyzacji omówiono również kwestię przesunięcia produkcji pojazdów kolejowych za granicę. Dla Hennigsdorf oznaczałoby to koniec długiej tradycji: od ponad 100 lat budowane są tu pociągi, ostatnio ICE pociągi dla Deutsche Bahn.

Porozumienie pomiędzy firmą a pracownią zostało przedstawione w czerwcu. Już wtedy powiedziano, że muszą zostać przeprowadzone zwolnienia. W czerwcu radny w radzie Hennigsdorf, Michael Wobst mówił o „poważnych cięciach dla pracowników”.

Jest to „celowe sterowanie kolejnym poważnym konfliktem”. Unia potwierdziła w poniedziałek, że „kwestia koncesji taryfowych” nie odgrywała już roli w negocjacjach. Firma powiedziała, że ​​umowa może rozpocząć negocjacje w sprawie planu socjalnego i warunków dobrowolnych postanowień umów.

Klaudia S.

26 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polonia w Monachium

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*