Bawaria rozszerza prawa policji. Oto nowe uprawnienia

Bawaria rozszerza prawa policji. Oto nowe uprawnienia

 

Bawaria wprowadza kontrowersyjne prawo rozszerzające uprawnienia policji 

Ustawodawstwo krajowe Bawarii we wtorek przyjęło kontrowersyjną ustawę rozszerzającą uprawnienia policyjne w południowym landzie niemieckim, pomimo krytyki, że masowo ograniczy to swobody obywatelskie.

 Rządząca centroprawica Chrześcijańska Unia Społeczna (CSU) wykorzystała swoją większość w zgromadzeniu państwowym do przeforsowania prawa, 89 głosujących za, 67 przeciw i dwa wstrzymujące się. Krytycy potępili ustawę jako drakońską i ostrzegli, że może ona stać się wzorem dla rozszerzonych sił policyjnych w Niemczech. 

W ubiegły czwartek co najmniej 30 000 demonstrantów wyszło na ulice Monachium, aby wyrazić sprzeciw wobec nowego prawa. 

Jeden z bardziej kontrowersyjnych aspektów prawa pozwala policji na podjęcie działań zapobiegawczych przeciwko „zbliżającemu się niebezpieczeństwu” w przeciwieństwie do wcześniejszego wymogu „konkretnego zagrożenia”.

 

Krytycy twierdzą, że luźna terminologia sprawi, że bawarska policja zwiększy uprawnienia do interweniowania nawet przed popełnieniem przestępstwa.

Co więc dostała policja :

–  uprawnienia do  nadzoru online,

 – uprawnienia do rozpoznawania twarzy,

– uprawnienia do przejęcia poczty,

– uprawnienia do montażu ukrytych kamer ,

– uprawnienia do prewencyjnych analiz genetycznych DNA.

 Dla CSU, bawarskiej siostrzanej partii Chrześcijańskich Demokratów kanclerz Angeli Merkel (CDU), nowa ustawa zapewnia policji państwowej aktualną wiedzę technologiczną i prawną.

Bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann powiedział w trakcie debaty parlamentarnej, że „jest to prawo ochrony, a nie prawo nadzoru”.

Stwierdził, że prawo zapewnia większe bezpieczeństwo, więcej praw obywatelskich i prywatności. 

Bawarscy konserwatyści twierdzą również, że definicja „zbliżającego się zagrożenia” nie jest niejasna i będzie zgodna z orzeczeniem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, ułatwiającym policji śledzenie podejrzanych terrorystów. 

 

Policja w Niemczech jest konstytucyjnie prerogatywą każdego z 16 regionalnych państw, a władze federalne, w szczególności policja federalna, koncentrują się na patrolowaniu zewnętrznych granic Niemiec, lotnisk, dworców kolejowych i tras pociągów.

Katarzyna Cz.

17 maja 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*