Austria wycofuje benefity na dzieci za granicą, co zrobią Polacy

Austria wycofuje benefity, co zrobią Polacy

 

Austria wycofuje benefity dla mieszkańców, których dzieci mieszkają za granicą

Konserwatyści i skrajnie prawicowa koalicja partyjna ogłosili plany obniżenia świadczeń dla dzieci mieszkających za granicą podczas spotkania w zamku w pobliżu Słowenii. Posunięcie to będzie oznaczać surowsze zasady dla Austriaków, którzy ubiegają się o świadczenia dla dzieci mieszkających w kraju, w którym koszty utrzymania są niższe.

Kanclerz Sebastian Kurz i przywódca Partii Wolności Heinz-Christian Strache oświadczyli, że będą dążyć do obniżenia kosztów i są przekonani, że nie łamie to zasad Unii Europejskiej zakazujących dyskryminacji.

Pan Kurz powiedział, że dokument prawny przekazany przez rząd „wyraźnie pokazuje, że jest to prawnie możliwe, aby podjąć takie środki”, dodając: „Przygotowaliśmy to dobrze”.

Powiedział: „To niesprawiedliwość wbudowana w system, że dla dwojga dzieci, które nie mieszkają nawet w Austrii, ale w Rumunii, trafia około 300 euro miesięcznie, co jest zbliżoną kwotą średniego dochodu w tamtym kraju”.

„Płatności różnią się w zależności od wieku i liczby dzieci, ale zaczynają się od około 114 € miesięcznie dla jedynego dziecka.

 „Podejmiemy decyzję w tej sprawie, aby benefity na dzieci nie były dokonywane za granicą w takim samym stopniu jak wcześniej”.

Kurz powiedział, że dostosowanie płatności do lokalnych kosztów życia pozwoli zaoszczędzić „ponad 100 milionów euro” rocznie. Rząd zapowiedział, że w tym roku wygeneruje 2,5 miliarda euro oszczędności, w wyniku tej zmiany.

Plan jest częścią szerszego programu rządowego, który obejmuje obniżanie podatków, zmniejszanie świadczeń dla uchodźców i ograniczanie dostępu wielu usług społecznych dla nowych imigrantów, przez pięć lat.

Austria graniczy z ośmioma krajami, w tym z Czechami, Słowacją, Węgrami i Słowenią, gdzie płace są znacznie niższe.Europejczycy wschodni stanowią znaczną część siły roboczej w sektorach obejmujących opiekę zdrowotną i budownictwo.

W 2016 r. Austria przekazała 273 mln euro za granicę krajom UE i państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach zasiłków dla 132 000 dzieci.Komisja Europejska skrytykowała Niemcy w ubiegłym roku za podobny plan obniżenia zasiłków na dzieci, który później został porzucony. W czwartek jej reakcja była powściągliwa.

Rzeczniczka Komisji powiedziała: „Przyjmujemy do wiadomości i przeanalizujemy przepisy dotyczące ich zgodności z prawem UE, jeśli plan zostanie przyjęty”.

Katarzyna Cz

 

4 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*