Ale decyzja – chorzy pracownicy mogą być zdolni do pracy, orzeczenie Berlin

Niemcy

Chorzy pracownicy mogą być zdolni do pracy, powiedział specjalista z prawa pracy, Berlin

Choroba nie zawsze oznacza niezdolność do pracy, powiedział Alexander Bredereck – specjalista w dziedzinie prawa pracy w Berlinie.

Podkreślił on bowiem, iż „nie każda choroba prowadzi do niezdolności do pracy”.

Jako przykład podał dekarza, który nie jest w stanie pracować ze złamaną nogą, podczas gdy osoba zatrudniona w biurze nawet jeśli ma złamaną nogę, wciąż może wykonywać swoją pracę.

Warto zauważyć, iż w zaświadczeniu lekarskim o niezdolności do pracy, które otrzymuje pracodawca od swojego pracownika, charakter choroby nie jest określony.

Tym samym, jak wyjaśnia prawnik, w przypadku niezdolności do pracy, pracodawca nie może wydać instrukcji, która dotyczyłaby fizycznej charakterystyki samej czynności pracy.

Wielu zatem pracowników może wykorzystywać ten fakt, jako uzasadnioną przyczynę nieobecności w pracy, podczas gdy dana choroba może nie wykluczać ich z wykonywania obowiązków w pracy.

 

Warto jednak dodać, iż wszystko zależy zarówno od charakteru choroby, jak i rodzaju wykonywanej pracy.

Co więcej, w odniesieniu do przykładu z pracownikiem biurowym, do którego odwołał się Bredereck, nie należy zapominać o innych czynnikach, które mogą wykluczać takiego pracownika ze zdolności do pracy.

Chodzi choćby o to, iż napotka on trudności w przemieszczaniu się, zwłaszcza jeśli chodzi o dojazd czy powrót z miejsca pracy.

Barbara Klaudia Sitko

photo/Lifehacker

6 listopada 2016

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*