Alarm, rośnie ilość zasiłków na dzieci płacone poza Niemcy. Kiedy koniec.

Alarm, rośnie ilość zasiłków na dzieci płacone poza Niemcy. Kiedy koniec.

 

Niemcy ponad 260 000 dzieci otrzymujących świadczenia za granicą

Niemcy odnotowały gwałtowny wzrost liczby dzieci spoza kraju, które otrzymują miesięczne świadczenia. Setki tysięcy odbiorców to dzieci i mieszkające w innych krajach UE.

Coraz więcej obywateli UE pracujących w Niemczech otrzymuje zasiłki na dzieci, nawet jeśli ich dzieci nie mieszkają obecnie w Niemczech, zgodnie z danymi rządu zgłoszonymi przez agencję prasową dpa w czwartek.

„W czerwcu 2018 r. zasiłek rodzinny wypłacono 268 336 dzieciom mieszkającym poza granicami Niemiec w Unii Europejskiej lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym”, powiedział rzecznik Ministerstwa Finansów dpa.

Dane wzrosły o ponad 10 procent od końca 2017 r., kiedy to 24 243 osoby otrzymujące świadczenia żyły za granicą. Na koniec 2016 r. liczba wynosiła 232,189, zgłoszono dpa.

Świadczenia „Kindergeld” obejmują miesięczne płatności na każde dziecko w rodzinie, począwszy od 192 € na miesiąc na dziecko dla pierwszych dwóch dzieci. Płatności są następnie rozłożone w zależności od liczby dzieci.

Obecnie prawo UE przewiduje, że zasiłek na dziecko zostaje przejęty przez kraj, w którym obywatel UE mieszka lub pracuje, niezależnie od jego obywatelstwa.

Niemieccy politycy wywołują alarm

Od lat politycy z całego spektrum politycznego w Niemczech nalegają na zmianę obecnego systemu. Kilku burmistrzów miast o dużej populacji imigrantów twierdzi, że obecna konfiguracja doprowadziła ludzi do przyjazdu do Niemiec specjalnie na zasiłki socjalne.

Według danych z Dpa liczba odbiorców z krajów Europy Wschodniej, takich jak Polska, Czechy i Rumunia, znacznie wzrosła od końca ubiegłego roku.

W ubiegłym roku ówczesny minister finansów Wolfgang Schäuble przedstawił projekt ustawy, która dostosowałaby wysokość świadczeń na dzieci do kwoty otrzymanej w kraju ojczystym. Ruch został skrytykowany przez Komisję Europejską.

Katarzyna W.

 

9 sierpnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*