177 000 uchodźców zarejestrowanych jako bezrobotni w listopadzie.

177 000 uchodźców zarejestrowanych jako bezrobotni w listopadzie.

 

Wielu spośród ponad miliona osób, które przybyły do ​​Niemiec jako migranci lub uchodźcy od 2015 roku, szybko integrują się dzięki pracy, ale wiele tysięcy nie pracuje.

„Obecnie ponad 400 000 osób pracuje lub trenuje … nawet jestem zaskoczony, jak szybko się rozwija”, powiedział Ingo Kramer, szef Związku Pracodawców Niemieckiego Związku Pracodawców (BDA), w dzienniku Augsburger Allgemeine.

„Ogromna większość jest zatrudniona na stanowiskach objętych składkami na ubezpieczenie społeczne i integruje ich ze społeczeństwem” – dodał. „Liderzy biznesu robią to.”

Optymistyczny ton Kramera pasuje do tego z Federalnej Agencji Pracy (BA), która liczy obecnie 30 000 młodych uchodźców.

Ale 177 000 uchodźców nadal było zarejestrowanych jako bezrobotni w listopadzie.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zdecydowala pod koniec lata 2015 r., aby nie zamykać granic Niemiec wobec setek tysięcy ludzi uciekających z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Decyzja wzbudziła poparcie dla antyimigracyjnej populistycznej partii Alternative for Germany (AfD), ostatecznie po raz pierwszy od 1945 roku wprowadziła do parlamentu silną skrajnie prawicową siłę polityczną i osłabiła Merkel.

Przedsiębiorstwa w Niemczech desperacko poszukują nowych pracowników, ponieważ wraz z ożywieniem gospodarczym stopa bezrobocia spadła w ciągu ostatnich lat do 5,0 procent, co powoduje, że coraz więcej wykwalifikowanej siły roboczej jest niedostępnych.

„Większość młodych migrantów po roku nauki dobrze mówi po niemiecku, że mogą podążać za zajęciami w szkole zawodowej” – powiedział Kramer.

To była dobra wiadomość dla małych i średnich firm „Mittelstand” – często uznawanych za trzon niemieckiej gospodarki – w poszukiwaniu pracowników – dodał.

„Nie powinniśmy obawiać się migracji, ale widzimy ludzi, którzy do nas przychodzą i pracują tutaj jako wzbogacenie” powiedział Kramer.

Podobnie jak inni szefowie, Kramer narzekał na częste deportacje pracowników lub stażystów, którzy przybyli jako uchodźcy.

Tymczasem niemiecki Instytut Praw Człowieka podkreślił w swoim sprawozdaniu rocznym, że obcokrajowcy często są niedopłacani, zatrudniani bez formalnych umów lub popychani do pracy w nadgodzinach bez zapłaty.

Agnieszka W.

 

19 grudnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*