100 islamistów mimo nakazu aresztowania przebywa na wolności

Szokujące dane. Dziesiątki islamistów przebywa na wolności mimo nakazu aresztowania

 

Liczba poszukiwanych islamistów w Niemczech znacznie wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku. Wywołuje to oburzenie z wielu stron.

Nakazy aresztowania dla 351 islamistów nie są egzekwowane. To o 32 procent więcej niż w ubiegłym roku. Wynika to jasno z odpowiedzi rządu federalnego na pisemne zapytanie przez Zielonych w Bundestagu.

Jedynie część poszukiwanych islamistów jest oskarżona o przestępstwa związane z terroryzmem, takie jak tworzenie organizacji terrorystycznej lub przygotowywanie obrazoburczych przestępstw. Inne oskarżenia dotyczą takich przestępstw, jak ciężkie uszkodzenie ciała, handel narkotykami lub rabunek.

Rzecznik Zielonych w Bundestagu, Irene Mihalic jest zaniepokojona tymi danymi. Jako przykład podaja sprawę Anisa Amri’ego, który przeprowadził atak na jarmark bożonarodzeniowy w grudniu. „Sprawa Amri’ego wykazała, że ​​drobni przestępcy są często niebrani pod uwagę w innych, znacznie poważniejszych kontekstach przestępstw”.

Z kolei Ulf Küch z niemieckiego Związku Policji (BDK) zwrócił uwagę na sporą liczbę nieegzekwowanych nakazów aresztowania dla tego typu osób.

 

Podkreślił on:

„Doświadczenie ostatnich lat pokazuje wyraźny związek między islamskimi terrorystami i środowiskiem drobnej przestępczości. Prawie wszyscy mieli do czynienia z tego typu aktami”.

Oprócz tego, wielu zbiegów wciąż zamieszkuje Niemcy. Według rządu federalnego, wśród poszukiwanych jest około 100 przestępców i siedem osób z tak zwanego zakresu potencjalnie atakujących.

Nakazy aresztowania nie mogą być egzekwowane głównie ze względu na to, jak głosi rząd federalny, znaczna część osób przebywa za granicą, chociaż dokładnych danych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jednak nie ujawniło.

„Organy bezpieczeństwa mają obowiązek wyśledzić tych ludzi, tak szybko jak to możliwe i rzeczywiście ich aresztować. (…)”, powiedziała Irene Mihalic z Zielonych.

Klaudia S.

photo/reuters

30 czerwca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Crime

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*